Ο σοβαρός Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ απειλήθηκε ελάχιστα από τη Φερεντσβάρος, σκόραρε στο 45′ με πέναλτι του Ελ Καμπί, νίκησε 1-0 στην Ουγγαρία και προκρίθηκε στους «16» του Conference League, περιμένοντας να μάθει την Παρασκευή τον αντίπαλό του.

Πολύ σημαντική και ιστορική βραδιά για τον Ολυμπιακό με την πρόκρισή του επί της Φερεντσβάρος για τη φάση των 16 κορυφαίων ομάδων του Conference League, την πρώτη του ever σε αυτή τη διοργάνωση. Έχοντας τον κόσμο του στο πλευρό του επικράτησε με 0-1 χάρις στο γκολ από πέναλτι του Ελ Καμπί επί ουγγρικού εδάφους.

Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός: Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού αποφάσισε τελικώς να έχει στην 11άδα του και τον Φορτούνη και τον Ποντένσε. Η διάταξή του: Πασχαλάκης – Ορτέγα, Ρέτσος, Κάρμο και Ροντινέι – Εσε, Ορτα και Τσικίνιο – Ποντένσε, Φορτούνης και Ελ Καμπί.

Η Φερεντσβάρος από την άλλη ξεκίνησε με 4-4-2. Τέρμα ο Ντιμπούζ, άμυνα με Γουίγκο, Σισέ, Μαέ και Σίβιτς, κέντρο με Ζαχαρίασεν, Αμπού Φανί, Μαιγκά και Μαρκίνιος και οι οι 2 φορ οι Βάργκα και Κόρντο.

Ημίχρονο με τεράστιες χαμένες ευκαιρίες από τους Φορτούνη και Ποντένσε και το γκολ του Ελ Καμπί για το 0-1

Η Φερεντσβάρος θέλησε να μπει πιεστικά στον αγώνα από την αρχή. Το προσπάθησε με αρκετούς παίκτες της όπως τον Μαρκίνιος. Σε σχέση με το πρώτο μέρος στο ξεκίνημά του για τον Ολυμπιακό ο Ορτα ήταν ο παίκτης που απείλησε από καλή θέση στο 15′ με το σουτ του να κόβεται σε κόρνερ. Στο 19′ ο Φορτούνης είχε αρκετά καλή στιγμή με σουτ που απομακρύνθηκε μετά από πολύ καλή μπαλιά του Ορτα από κόρνερ.

Στο 25′ έπειτα από μπαλιά του Ποντένσε ο Ελ Καμπί έπιασε μία καλή κεφαλιά που έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Ντιμπούζ. Λίγο προτού συμπληρωθεί το 31ο λεπτό ο Ελ Καμπί είχε άλλη μία αρκετά καλή κεφαλιά που έφυγε έξω. Στο 38′ ο Ορτα είδε τον Φορτούνη σε πλεονεκτική θέση με τον έμπειρο μεσοπιθετικό να χάνει τεράστια φάση με την προσπάθειά του να φεύγει ελάχιστα έξω.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του α’ μέρους έπειτα από την προσπάθεια του Ποντένσε η μπάλα πήγε στον Ελ Καμπί που έκανε κεφαλιά και αυτή βρήκε στο χέρι του Μάε. Μετά από εξέταση VAR δόθηκε ορθά πέναλτι για να εκτελέσει εύστοχα ο Ελ Καμπί για το 0-1. Το τέλος του α’ μέρους βρήκε έναν Ολυμπιακό με καλό πλάνο, φάσεις και βέβαια ένα γκολ υπέρ του.

Δοκάρι και φάσεις και στο 2ο μέρος ο Ολυμπιακός και μετά… πρόκριση

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο 2ο 45λεπτο με την ίδια φιλοσοφία και έχοντας ξανά καλές στιγμές για γκολ. Στο 66′ ο Ελ Καμπί απείλησε με ψαλιδάκι μετά από σέντρα του Ορτέγα το οποίο αποκρούστηκε δύσκολα. Στο 68′ ο Ποντένσε έκανε μία φοβερή και περίτεχνη ενέργεια στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Η Φερεντσβάρος είχε στο 69′ το σουτ του Μακρέσκις έξω. Στο 72′ είχε ξανά χαμένη φάση με σουτ λίγο εκτός ο Ορτα. Στο 84′ ήταν η στιγμή για ένα καλό σουτ που έφυγε κόρνερ από τον Γιόβετιτς. Η Φερεντσβάρος πίεσε ξανά στα τελευταία λεπτά με τον Ολυμπιακό να κρατά όμως το σκορ υπέρ του και να παίρνει την πρόκριση.