Η Φιορεντίνα απώλεσε διαφορά τριών τερμάτων, όμως κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Europa Conference League ύστερα από την εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Λεχ.

Η Φιορεντίνα είχε διαλύσει τη Λεχ στο Πόζναν με 4-1, όμως η διαφορά τριών γκολ παραλίγο να μην αποδειχθεί αρκετή. Οι Πολωνοί ήταν έτοιμοι να οδηγήσουν το ζευγάρι στην παράταση, όμως ο Ρικάρντο Σοτίλ και ο Γκαετάνο Καστροβίλι μείωσαν στο τελικό 3-2 κι έστειλαν τους “βιόλα” στα ημιτελικά του Europa Conference League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό με τον Αφόνσο Σόουζα και εφόσον οι Ιταλοί δεν αφυπνίστηκαν, στο 2ο μέρος ήρθε η τιμωρία. Στο 65′ με πέναλτι ο Κρίστοφερ Βέλντε έκανε το 2-0 για τη Λεχ και τέσσερα λεπτά αργότερα σε μια αντεπίθεση ο Άρτουρ Σόμπιεχ έγραψε το 3-0.

Το σκορ αυτό οδηγούσε σε παράταση, από τη στιγμή που εξαλείφθηκε η ισχύς του εκτός έδρας γκολ. Η Φιορεντίνα ξύπνησε τελικά και με τον Σοτίλ πέτυχε το τέρμα που άλλαζε ξανά τις ισορροπίες. Με τους Πολωνούς όλους μπροστά, ο Γκαετάνο Καστροβίλι βρήκε γκολ στην αντεπίθεση κι έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης για όγδοη φορά στην ιστορία.