Ένας ΠΑΟΚ αρκετά κατώτερος των περιστάσεων, χαρακτηριζόμενος από ηττοπάθεια και νωχελικότητα, θα γνωρίσει ακόμα μια ευρωπαϊκή, αλλά ίσως ανώδυνη, ήττα κόντρα στη Μίντιλαντ στη Δανία χάρη σε ένα γκολ του Ζοέλ Άντερσον από το 20ο λεπτό!

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά ταξίδεψε στη Δανία για μια ακόμα φορά για να κυνηγήσει μια ακόμα ευρωπαϊκή διάκριση στην «σταχτοπούτα» των ευρωπαϊκών θεσμών, Europa Conference League και συγκεκριμένα στο πλαίσιο των play offs.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο στη Δανία θα κυλήσει ανώδυνα για τον ΠΑΟΚ, αφού παρά το ότι η Μίντιλαντ θα μπει πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση παίζοντας κυρίως από την δεξιά της πτέρυγα, οι Θεσσαλονικείς δεν θα απειληθούν ιδιαίτερα. Με σωστές τοποθετήσεις οι παίκτες του Λουτσέσκου στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς έφτασαν να απειλήσουν κιόλας με ένα σουτ του Σίντκλεϊ που θα περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Όλαφσον.

Μάλιστα στο 18′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος πριν από λίγα λεπτά θα είχε προκαλέσει ανησυχία στους ανθρώπους του ΠΑΟΚ μετά από τον τρόπο αντίδρασης του ύστερα από χτύπημα που δέχθηκε, θα αγγίξει το 1-0 αφού το σουτ του θα αποκρούσει εντυπωσιακά ο κίπερ της Μίντιλαντ.

Και αφού δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ, θα το κάνουν οι γηπεδούχοι στο 20ο λεπτό! Μια μπαλιά στη πλάτη της άμυνας των Θεσσαλονικέων από τον Εβάντερ θα ήταν αρκετή για να βγάλει από τα δεξιά τον Άντερσον σε τετ α τετ απέναντι στον Πασχαλάκη. Ο παίκτης των Δανών δεν θα λαθέψει, θα στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Έλληνα γκολκίπερ και θα γράψει το 1-0!

Οι παίκτρς του Λουτσέσκου θα βγουν τελείως εκτός ρυθμού το επόμενο 15λεπτο στον αγώνα, μη μπορώντας να κρατήσουν την κατοχή της μπάλας και να δημιουργήσουν συνθήκες απειλής προς την εστία του Όλαφσον. Το γκολ του Άντερσον θα δημιουργούσε αρκετά θέματα και θα θόλωνε το μυαλό των «ασπρόμαυρων».

Με τον ίδιο ρυθμό θα κυλήσουν και τα εναπομείναντα λεπτά για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο θα έβρισκε τον ΠΑΟΚ κατώτερο των περιστάσεων και προφανώς πίσω στο σκορ μετά από το τέρμα του Άντερσον, το οποίο και αποδιοργάνωσε τους φιλοξενούμενους.

Με την επανέναρξη ο Λουτσέσκου θα φροντισει να προσθέσει έναν ακόμα παίκτη της παλαιάς φρουράς, με τον Μπίσεσβαρ να παίρνει τη θέση του Μιτρίτσα στο 46′.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ δεν θα καταφέρει να αλλάξει ριζικά πάντως, με την Μίντιλαντ στο 50′ να φτάνει πολύ κοντά και στο 2-0, καθώς ένα όμορφο σουτ του Ίσακσεν θα απομακρυνθεί με αρκετή δυσκολία από τον Πασχαλάκη, πραγμα που έδειξε για ακόμα μια φορά πόσο επικίνδυνη ομάδα είναι τελικά αυτή του Χένρικσεν. Δέκα λεπτά μετά, οι Παουλίνιο και Μέγιερ θα πάρουν τις θέσεις των Ντιρ και Εβάντερ.

Στο 69′ και οι δύο ομάδες θα προχωρήσουν σε αλλαγές, αφού ο Βιεϊρίνια θα περάσει στη θέση του Στέφαν Σβαμπ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Τσάρλες θα αντικαταστήσει τον Ίσακσεν, ενώ ο Μπρουμάδο θα δώσει την θέση του στον Λιντ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα διορθώσει κάπως το ποσοστό κατοχής της μπάλας με την είσοδο του Βιεϊρίνια, ψάχνοντας και την δημιουργία φάσεων από τις δύο πτέρυγες όμως και πάλι δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Βλέποντας το συγκεκριμένο αδιέξοδο, ο Ρουμάνος τεχνικός θα ρίξει στο ματς και τους Φιλίπε Σοάρες και Ελ Καντουρί, αποσύροντας τους Αουγκούστο και Σίντκλεϊ αντίστοιχα, ενώ για επιθετική φρεσκάδα ο Άκπομ θα δώσει και εκείνος την θέση του στον Τσόλακ.

Οι Δανοί θα καταφέρουν ξανά να ακουμπήσουν το 2-0 στο 85′ καθώς μετά από ένα κόρνερ, ο Σβιατσένκο θα πάρει μια κεφαλιά στη καρδιά της «ασπρόμαυρης» άμυνας, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Μια οβίδα κιόλας του νεοεισελθώντα Μαρόνι έξω από την περιοχή, θα σταματήσει στο δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ, διατηρώντας το 1-0 υπέρ της Μίντιλαντ! Είχε και την τύχη με το μέρος του η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Και δίχως κάποια αξιόλογη φάση, ο ΠΑΟΚ θα γνωρίσει μια ακόμα ευρωπαϊκή ήττα, η οποία θα αποδειχθεί θεωρητικά ανώδυνη, εφόσον σε μια εβδομάδα υπάρχει η ρεβάνς της Τούμπας στην οποία ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα κλιθεί να προβάλει μια διαφορετική εικόνα από την σημερινή ηττοπαθή και νοχελική.

Μίντιλαντ (Μπ. Χένρικσεν): Όλαφσον, Ντάλσγκαρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Άντερσον, Ονιεντίκα, Εβάντερ (Μέγιερ 60′), Ντιρ (Παουλίνιο 60′), Σίστο (Μαρόνι 82′), Ίσακσεν (Τσάρλες 69′), Μπρουμάδο (Λιντ 69′).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύραντζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (Φιλίπε Σοάρες 79′), Τσιγγάρας, Σβαμπ (Βιεϊρίνια 69′), Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (Ελ Καντουρί 79′), Μιτρίτσα (Μπίσεσβαρ 46′), Άκπομ (Τσόλακ 84′).