Ο Άρης προηγήθηκε στο ουδέτερο Βουκουρέστι, η Ντιναμό Κιέβου «γύρισε» το παιχνίδι (2-1) και το έστειλε στην παράταση και τα πέναλτι, όπου και πήρε τη νίκη-πρόκριση (6-5) αφήνοντας εκτός play offs του Conference τους Θεσσαλονικείς.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν φτωχό ποιοτικά κατά το μισάωρο ενώ έλειπε η σπουδαία φάση για τις δύο ομάδες. Ο Άρης ωστόσο ήταν αυτός που κατάφερε να βρει δίχτυα, την πρώτη φορά που κυριολεκτικά απείλησε, καθώς στο 39′ ο Κάρλσον έκανε ωραίο γύρισμα προς τ’ αριστερά για τον Πάλμα κ’ εκείνος πάσαρε προς τον Τζούρασεκ με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούστσαν για το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς ωστόσο δεν κατάφεραν να πάνε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα καθώς στο 45′, ο Σίντορτσουκ βρήκε ωραία τον Βολόσιν και ο τελευταίος κρέμασε τον Χουτεσιώτη με κεφαλιά κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουκρανοί προσπάθησαν ν’ ανεβάσουν στροφές έχοντας κάποιες καλές στιγμές με το σουτ του Σίντορτσουκ (59′), το αντίστοιχο του Γιαρμολένκο (77′) και την προσπάθεια του Μπουγιάλσκι αναγκάζοντας τον Χουτεσιώτη σε δύσκολη επέμβαση για κόρνερ.

Η πίεση για την ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου και οι αλλαγές, ιδίως αυτή με την είσοδο του Καραβάεφ, βοήθησε τους γηπεδούχους και στο 85′ προηγήθηκαν όταν ο Καραβάεφ σούταρε υποδεχόμενος βαθιά μπαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 2-1.

Με αυτό το σκορ και συνδυαστικά με το 1-0 του «Κλεάνθης Βικελίδης», το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, ωστόσο το σύνολο του Τερζή είχε δύο σπουδαίες στιγμές για να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια όταν στο 90+1′ ο Φεράρι σέντραρε από τ’ αριστερά με τη μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων και κόρνερ ενώ στο 90+4′, ο Ματαρίτα εκτέλεσε κόρνερ με την κεφαλιά του Φαμπιάνο να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην παράταση, ο Άρης πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα εκμεταλλευόμενη την κόπωση των παικτών της Ντιναμό και απείλησε για πρώτη φορά στο 95′ με τον Μοντόγια να πασάρει στον Χριστοδουλόπουλο και ο τελευταίος αστόχησε από πλάγια θέση. Στο 104′ ήταν η σειρά του Πάβισιτς να εκτελέσει όμως ο Μπούστσαν απέκρουσε ενώ στο 105′, το απευθείας φάουλ του Χριστοδουλόπουλου έφυγε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους «κιτρινόμαυρους» καθώς στο 106′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πάβισιτς. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και συνέχιζαν να πιέζουν τους Ουκρανούς χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες στο 113′ με τον Μενέντες να φεύγει στην αντεπίθεση αστοχώντας από πλεονεκτική θέση ενώ στο 115′, ο Ματαρίτα εκτέλεσε κόρνερ από τ’ αριστερά και ο Φαμπιάνο έπιασε καρφωτή κεφαλιά όμως ο Μπούστσαν έσωσε την εστία του για να οδηγηθεί η ρεβάνς στα πέναλτι.

Οι συνθέσεις:

Ντιναμό Κιέβου (Λουτσέσκου): Μπούστσαν, Ντούμπιντσακ, Ντιάτσουκ, Σιρότα, Τίμτσουκ (Καραβάεφ 72′), Σίντορσουκ (Αντριέφσκι 72′), Σαπαρένκο (Μπράζκο 72′), Μπουγιάλσκι, Βολόσιν (Ντιαλό 82′), Γιαρμολένκο (Πάρις 105′), Βάνατ (Μπενίτο 105′).

Άρης (Τερζής): Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Ζουλ (Σαμόρα 105′), Τζούρασεκ (59′), Νταρίντα (Πάβισιτς 75′), Κάρλσον (Μενέντες 59′), Πάλμα (Ματαρίτα 82′), Μορόν (Χριστοδουλόπουλος 82′)