Δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί και δεν το έπραξε. Ο… Μπράιαν Τζόνσον έδωσε το σύνθημα, ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε και με το παραπάνω και με μια κυριαρχική εμφάνιση «πάτησε» την Μποέμιαν με το φτωχό 2-0, κλείνοντας την θέση του στα play offs του Conference League!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 στην Ιρλανδία και κατάφερε να βάλει στον εαυτό αχρείαστη πίεση. Η επιστροφή του κόσμου στο γήπεδο της Τούμπας μετά από 499 ημέρες ήρθε για να λειτουργήσει ευεργετικά, να αποβάλλει όλο το άγχος των παικτών και όχι για να αποτελέσει ακόμη ένα ψυχολογικό βαρίδι.

Οι δυο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο, με την κομματάρα των AC/DC, «Hells Bells», να παίζει δυνατά στο υπόβαθρο. Με τις πύλες της μεταφορικής κολάσεως, να μην αργούν να ανοίξουν για την Μποέμιαν. Η καυτή Τούμπα, σε συνδυασμό με το εκρηκτικό ξεκίνημα του Δικεφάλου, δεν άργησαν να φέρουν το πολυπόθητο, γρήγορο γκολ. Η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Μπίσεσβαρ μετά από απομάκρυνση από κόρνερ του ΠΑΟΚ, ο Σουριναμέζος γέμισε όμορφα στο ύψος του πέναλτι και ο Στεφάν Σβαμπ με μια όμορφη κεφαλιά έγραψε το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό!

Η αντίδραση της ομάδας του Λονγκ ήρθε με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου. Όχι από δικά της πόδια, αλλά από «ασπρόμαυρο» ατομικό λάθος. Ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε άτσαλα το γέμισμα, άθελα του πήγε να «κρεμάσει» τον Πασχαλάκη, με τον Έλληνα κίπερ να επεμβαίνει σωτήρια κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Οι Ιρλανδοί είχαν ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία να φέρουν την αναμέτρηση στα ίσα, με το διαγώνιο σουτ του Κέλι στο 18′ έφυγε έξω από τα δοκάρια του 32χρονου.

Μετά από αυτό, το… χάος! Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του. Η ανωτερότητα του Δικεφάλου πιστοποιήθηκε στο 28ο λεπτό, όταν η μπαλιά του Καντουρί έκοψε σαν βούτυρο την άμυνα της Μποέμιαν, έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Μπίσεσβαρ, με τον 33χρονο μέσο να πλασάρει ιδανικά και να δίνει σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να βάλει διαστάσεις θριάμβου από το πρώτο μέρος, αλλά αρχικά η κακή εκτίμηση της διαιτητικής ομάδας και η αδιανόητη έλλειψη VAR, στέρησαν ένα καταπληκτικό γκολ στον Καντουρί στο 35′, με τον Μαροκινό στην συνέχεια, να πλασάρει άτσαλα σε τετ α τετ μόλις επτά λεπτά αργότερα.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδειξε να αλλάζει. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε το απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, έφτανε με άνεση στα πέριξ της περιοχής της Μποέμιαν, αγγίζοντας το 3-0, σε πρώτη φάση με το σουτ του Μπίσεσβαρ (53′) και στην συνέχεια με αυτό του captain Βιεϊρίνια να σταματά πάνω στον Τάλμποτ (64′).

Η μοναδική καθαρή φάση των φιλοξενούμενων ήρθε στο μεσοδιάστημα της «ασπρόμαυρης» κυριαρχίας, όταν ο Λάιονς βρήκε όμορφα τον Κέλι στο ύψος του πέναλτι, με την κεφαλιά του δεύτερου να μην βρίσκει εστία (61′). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε κούραση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ωστόσο η δυναμική της ομάδας του Λονγκ δεν της επέτρεψε να κυνηγήσει κάτι παραπάνω από το ματς, με τον Δικέφαλο να προκρίνεται δίκαια στην επόμενη φάση, μετά το εφιαλτικό βράδυ του Δουβλίνου…