To ταξίδι του ΠΑΟΚ στο Conference ολοκληρώθηκε, αφού το όνειρο των ημιτελικών έμεινε… όνειρο! O Δικέφαλος ήταν κατώτερος της περίστασης, η καταπληκτική Μπριζ έδειξε την ανωτερότητά της και στην Τούμπα, επικράτησε 2-0 και με δύο νίκες βρέθηκε στους «4» όπου θα αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα! Αποθέωσε ο κόσμος στο φινάλε.

Η πρόκριση στους «4» του Europa Conference League ήταν όνειρο και πάει… Ο ΠΑΟΚ «έπεσε» πάνω σε μια ομάδα, με όλη τη σημασία της λέξης, μια Κλαμπ Μπριζ που στις αναμετρήσεις των προημιτελικών απέδειξε ότι ήταν η καλύτερη ομάδα.

Στην «καυτή» Τούμπα οι Βέλγοι παρέδωσαν μαθήματα ποδοσφαίρου, μπλόκαραν τους «ασπρόμαυρους» και βρίσκονται δικαιότατα στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Από την αποψινή βραδιά τo μόνο που μπορεί να κρατήσει ο «Δικέφαλος» είναι η τρομερή παράσταση του κόσμου του, που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και παραδίδει μαθήματα σωστής συμπεριφοράς. Ίσως, η στάση του κόσμου του ΠΑΟΚ ήταν ένα «ευχαριστώ» προς την ομάδα του για τη φετινή ευρωπαϊκή πορεία, που ξεκίνησε στα τέλη του Ιουλίου και έφτασε μέχρι τα προημιτελικά.

Με πέντε αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε πέντε αλλαγές στην αρχική σύνθεση σε σχέση με την ήττα της ομάδας του στο Βέλγιο πριν από μια εβδομάδα. Πιο συγκεκριμένα έδωσε φανέλα βασικών στους Οτο (δεξί μπακ), Στέφαν Σβαμπ (εσωτερικός μέσος), Κίριλ Ντεσπόντοφ (δεξί εξτρέμ), Τόμας Μουργκ (επιτελικός μέσος) και Μπράντον Τόμας (φορ), σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την ενδεκάδα του και να πάρει πράγματα από τους συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές.

Ο Κοτάρσκι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Οτο στο δεξιό άκρο της άμυνας, ο Μπάμπα στο αριστερό και οι Κεντζιόρα – Κουλιεράκης το κεντρικό δίδυμο. Ο Μεϊτέ με τον Σβαμπ αποτελούσαν τους δύο εσωτερικούς μέσους στο 4-2-3-1 του «Δικεφάλου», με τον Ντεσπόντοφ, Μουργκ και Τάισον να αποτελούν μαζί με τον Μπράντον Τόμας τη γραμμή κρούσης.

Με αλλαγές και η Κλαμπ Μπριζ

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν, όπως αναμενόταν, με τέσσερα διαφορετικά πρόσωπα στην ενδεκάδα. Η Μπριζ κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας με 4-3-3. Ο Γιάκερς ήταν στην εστία, ο Σαμπέ θα παίξει δεξιά, όμως ήταν διαφορετικά τα 3/4 της αμυντικής γραμμής. Ο Ορντόνεθ βασικός στόπερ με τον αμυντικό χαφ Έντερ Μπαλάντα στο πλευρό του, αντί του τιμωρημένου Μέχελε. Κάρτες είχε συμπληρώσει και ο αριστερός μπακ Ντε Κάιπερ, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Μέιγιερ.

Το κέντρο ήταν ίδιο με το πρώτο ματς. Ο Ονιεντίκα στο «6», με τον Βέτλεσεν και τον αρχηγό Βανάκεν ως εσωτερικούς μέσους. Στην επίθεση ο Σκόρας παρέμεινε δεξιά και ο Ζουτγκλά που στο πρώτο ματς ήταν αριστερό εξτρέμ πήγε στην κορυφή αντί του τιμωρημένου, Τιάγκο. Τέλος τη θέση του Ζουτγκλά στο αριστερό «φτερό» ξεκίνησε ο 19χρονος Αντόνιο Νούσα.

Απόλυτη κυριαρχία των Βέλγων

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με ξεκάθαρη διάθεση να πιέσει ψηλά, να παίξει ποδόσφαιρο, να βάλει δύσκολα στους Βέλγους, που στα πρώτα λεπτά ανταποκρίθηκαν άνετα στην πίεση και την κολασμένη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 27.000 φίλοι του «Δικεφάλου».

Η πρώτη μεγάλη φάση στο 12ο λεπτό ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον σκόρερ του πρώτου αγώνα, Ούγκο Βετλέσεν αυτή τη φορά να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι. Η Μπριζ πατούσε πολύ καλά πάνω στο τερέν, ήξερε τι ήθελε και τι έπρεπε να κάνει, μάλιστα ήταν αυτή που απείλησε εκ νέου στο 18ο λεπτό με την προβολή του Σκόρας.

Ο ΠΑΟΚ όσο είχε τον Μεϊτέ και τον Σβαμπ εκτός αγώνα δεν μπορούσε να ελπίζει ότι θα έσπαγε την πίεση των Βέλγων, που ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Ονιεντίκα και Βανάκεν έκαναν ότι ήθελαν στη μεσαία γραμμή.

Το 0-1 από τον Γιούτγκλα στο 33ο λεπτό ήταν αναμενόμενο βάσει της εικόνας του αγώνα. Η Μπριζ είχε βάλει τις βάσεις πρόκρισης στα ημιτελικά, με τον ΠΑΟΚ να έχει να ανέβει ένα… βουνό. Οι Βέλγοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ στην κεφαλιά του Γιούτγκλα στο 41ο λεπτό, με τους «ασπρόμαυρους» να είναι σε τρικυμία. Αυτή η τρικυμία επιβεβαιώθηκε με το 0-2 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με σκόρερ πάλι τον Ισπανό Φεράν Γιούτγκλα!

Μόνο η κερκίδα «έπαιζε», αλλά δεν έφτανε…

Ο «Δικέφαλος» δεν έκανε μισή φάση της προκοπής στα πρώτα 45 λεπτά. Στο δεύτερο μέρος έψαχνε ένα θαύμα, με τον Λουτσέσκου να ρίχνει στο ματς τους Σαμάτα και Ζίβκοβιτς σε μια προσπάθεια να αλλάξει η τραγικά κακή εικόνα της ομάδας του. Ο Τάισον ήρθε στον άξονα, αντί του Μουργκ, χωρίς να αλλάξει κάτι, παρά την ώθηση που προσπαθούσε να δώσει η κερκίδα. Μόνο ο κόσμος «έπαιζε» μπάλα, αλλά αυτό δεν έφτανε…

Η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς ήρθε με τον Ντεσπόντοφ στο 51ο λεπτό, χωρίς πάντως αυτό να αποσυντονίσει τους Βέλγους, που συνέχισαν να είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και να κυριαρχούν, με τους «ασπρόμαυρους» να παραμένουν βραχυκυκλωμένοι, δίχως την παραμικρή έμπνευση, χωρίς να έχει απαντήσεις στο κυριαρχικό ποδόσφαιρο της Μπριζ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Οτο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μείτέ (56’ Οζντόεφ), Ντεσπόντοφ (71’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (46’ Α. Ζίβκοβιτς), Τάισον, Τόμας (46’ Σαμάτα).

Κλαμπ Μπριζ (Νίκι Χάγιεν): Γιάκερς, Σαμπέ, Ορντόνεθ Μπαλαντά, Ονιεντίκα, Βέτλεσεν (83’ Ζιγκλερνάγκελ), Βανάκεν, Σκόρας (87’ Ταλμπί), Ζουτγκλά, Νούσα (76’ Οντόι)