Ένας ΠΑΟΚ που το ήθελε από το πρώτο λεπτό στη Κροατία, πανηγύρισε την πρόκριση και τη νίκη με 2-0 επί της Ριέκα, παίρνοντας το πολυπόθητο εισιτήριο για τους ομίλους του νεοφώτιστου Conference League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ως πρωταγωνιστές του την παλιά… φρουρά των Ελ Καντουρί, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ και Πασχαλάκη, οι οποίοι όχι μόνο βοήθησαν αλλά κράτησαν και το 0 στην άμυνα, πράγμα σημαντικό ενόψει της συνέχειας. Σκόρερς για τους Θεσσαλονικείς ο Μαροκινός χαφ στο 11′, και ο Τόμας Μουργκ στο 80′.

Σε μια αναμέτρηση «η ζωή μου, ο θάνατος σου», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την κροατική Ριέκα στο πλαίσιο των playoff του Conference League, στη ρεβάνς του πρώτου ματς της Τούμπας, όπου οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 1-1, αφήνοντας έτσι ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του δεύτερου αγώνα.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο στην αποψινή αναμέτρηση θα ανήκει ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ, αφού ήδη στο 7ο λεπτό, οι παίκτες του Λουτσέσκου πιέζοντας αρκετά ψηλά και κερδίζοντας μπάλες, θα αγγίξουν το 1-0 πρώτο με τον Σβαμπ, το πλασέ του οποίου θα καταλήξει στο αριστερό δοκάρι του Πρέσκαλο, ενώ και ένα λεπτό μετά, θα έρθει και ο Ελ Καντουρί να σημαδέψει την συμβολή των δοκών της εστίας της Ριέκα, χάνοντας μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία!

Και απόδειξη αυτού θα είναι το γκολ του Μαροκινού χαφ, ύστερα από όμορφη ασίστ του Σβαμπ, αφού με μια πάσα-κλειδί θα βρει τον Ελ Καντουρί στη καρδιά της αντίπαλης περιοχής και εκείνος με μια όμορφη προβολή θα στείλει την μπάλα εντός της εστίας του Πρέσκαλο στο 11ο λεπτό!

Ενώ και η πρώτη κίτρινη κάρτα θα βγει εξίσου νωρίς στον αγώνα, αφού ο Αμπάς θα κυνηγήσει από πίσω τον Σφιντέρσκι και λόγω παρατεταμένου μαρκαρίσματος θα την αντικρίσει πρώτος στο ματς στο 15′, ενώ και ένα λεπτό μετά ένας παίκτης του «Δικεφάλου του Βορρά» θα αντικρίσει κάρτα ίδιου χρώματος. Ο λόγος για τον Λούκας Τέιλορ, που ύστερα από ένα ατσούμπαλο μαρκάρισμα πάνω στον Γκάλοβιτς, θα είναι ο πρώτος της ομάδας του Λουτσέσκου που θα κιτρινιστεί.

Τα επόμενα δέκα λεπτά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, θα έβρισκαν την Ριέκα στο προσκήνιο, προσπαθώντας να ανακόπτει όπως μπορεί την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ και θέλοντας να χτυπήσει με την ταχύτητα των επιθετικών της, την «αργή» οπισθοφυλακή των «ασπρόμαυρων», δίχως όμως να έχει απειληθεί ουσιαστικά ο Πασχαλάκης.

Η μεγαλύτερη απειλή από μεριάς της ομάδας του Τόμιτς, θα έρθει στο 32′ όταν ο Αμπάς θα κλέψει την μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, θα την κουβαλήσει από τα αριστερά μέχρι σχεδόν το κέντρο αυτής, θα πλασάρει στη κίνηση με την μπάλα να «ξύνει» το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

Παρόλα αυτά, την μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Κροάτες θα χάσει ο Τόμετσακ στο 37′, όταν ο Αμπάς θα βγει στη κόντρα από τα δεξιά, θα κάνει το γύρισμα με αποδέκτη τον πλάγιο αμυντικό, όμως εκείνος θα αστοχήσει άσχημα με την μπάλα να περνάει πολύ πάνω από την αντίπαλη εστία! Παράλληλα, οι παίκτες του Τόμιτς θα διαμαρτυρηθούν για χέρι του Σβαμπ, καθώς η μπάλα στη σέντρα του Αμπάς ίσως έχει ακουμπήσει στο χέρι του Αυστριακού, όμως ο διαιτητής τόνισε πως δεν υπήρχε κάτι στη συγκεκριμένη φάση.

Όμως ο ΠΑΟΚ δείχνοντας τη ποιότητα της μεσοεπιθετικής του γραμμής, θα αγγίξει και το 2-0 στο 41ο λεπτό, όταν και πάλι ο σκόρερ, Ομάρ Ελ Καντουρί, θα βρει χώρο, θα κάνει ένα σουτ-βολίδα, όμως και πάλι η μπάλα θα καταλήξει για δεύτερη φορά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πρέσκαλο!

Το υπόλοιπα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο θα κυλήσουν δίχως κάτι άλλο ιδιαίτερο, με την Ριέκα κυρίως στη κατοχή της μπάλας να αναζητά κάποιο γκολ στα εναπομείναντα 3 έξτρα λεπτά, όμως δεν θα είναι αρκετά, τουλάχιστον για τώρα, αφού ο ΠΑΟΚ δείχνει σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα, αφού θα μπορούσε κάλλιστα να είχε προηγηθεί μέχρι και με 3-0.

Τα πρώτα δέκα λεπτά της επανέναρξης θα βρουν τον ΠΑΟΚ στο ίδιο σημείο που βρισκόταν στα τελευταία λεπτά του πρώτου, δηλαδή σε αυτή της άμυνας, αφού η Ριέκα θα συνεχίσει να έχει την κατοχή της μπάλας, κάνοντας και δύο αλλαγές στο 46′, με τους Τσέριν και Σελάχι να παίρνουν τις θέσεις των Βούκτσεβιτς και Λεπινίτσα αντίστοιχα.

Ο ρυθμός μέχρι το 60ο λεπτό όμως θα πέσει αρκετά, με σκληρά μαρκαρίσματα και με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να αναμένει και να… παίζει με τα νεύρα των Κροατών, περιμένοντας να βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα που θα «κλειδώσει» ουσιαστικά την πρόκριση.

Ο σκόρερ του αγώνα θα χρειαστεί να αντικατασταθεί στο 67′ αφού ύστερα από ένα δυνατό μαρκάρισμα θα του αφήσει πόνους, με τον Μαροκινό να χωλαίνει και να αναγκάζει τον Λουτσέσκου να ρίξει στο ματς τον Μουργκ.

Παράλληλα στο 71ο λεπτό ο Γκάλοβιτς θα παραχωρήσει την θέση του στον Βούκτσιτς, με τον Τόμιτς να θέλει να κάνει ακόμα πιο επιθετικό το σχήμα του. Μπαράζ αλλαγών από τον Ρουμάνο τεχνικό του ΠΑΟΚ, αφού οι Καγκάβα και Εσίτι θα περάσουν αντί των Μπίσεσβαρ και Κούρτιτς αντίστοιχα στο 76′.

Και το κερασάκι της τούρτας θα έρθει όπως ήταν ανεμενόμενο στο 80ο λεπτό, όταν η υψηλή πίεση θα φέρει καρπούς, με τον Α.Ζίβκοβιτς να κάνει την αρχή και να κλέβει στα αριστερά την μπάλα, να μοιράζει μέσα στη περιοχή στον Σφιντέρσκι και εκείνος να δίνει την ασίστ στον Τόμας Μουργκ, ο οποίος με ένα όμορφο πλασέ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη δεξιά γωνία του Πρέσκαλο, γράφοντας το 2-0 κι «κλειδώνοντας» το εισιτήριο για τους ομίλους του Conference League!

Ο Γκόραν Τόμιτς θα περάσει στον αγώνα ακόμα δύο παίκτες, αφού οι Ομπρεγκόν και Μπούσνια θα πάρουν τις θέσεις των Σελάχι και Ντούρμιτς. Τα τελευταία λεπτα στον αγώνα θα περάσουν δίχως κάτι άλλο συζητήσιμο, αφού η ενέργεια και εντός του γηπέδου και στην εξέδρα θα εξαντληθεί από πλευράς γηπεδούχων, με τον ΠΑΟΚ απλά να ροκανίζει χρόνο κυκλοφορώντας τη μπάλα, βάζοντας και στον αγώνα στο 93′ τον Αουγκούστο αντί του Σβαμπ.

Και με αυτό τον θεωρητικά εύκολο, όπως εξελίχθηκε, τρόπο, ο «Δικέφαλος του βορρά» θα πάρει ακόμα μια πρόκριση και θα βρεθεί και φέτος σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ακόμα και εάν αυτή είναι το νεοφώτιστο Conference League!

Ριέκα (Γ.Τόμιτς): Πρέσκαλο, Τόμετσακ, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (Βούκτσιτς 71′), Βούκτσεβιτς (Τσέριν 46′), Αμπάς, Πάβιτσιτς, Λεπινίτσα (Σελάχι 46′ [Μπούσνια 81′]), Άμπεμ, Ντούρμιτς (Ομπρεγκόν 84′).

ΠΑΟΚ (Ρ.Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (Εσίτι 76′), Σβαμπ, Α.Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (Καγκάβα 76′), Ελ Καντουρί (Μούργκ 67′), Σφιντέρσκι.