Η πρόκριση απέναντι στον Άρη φαίνεται πως απλώς άνοιξε την όρεξη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία έκανε το πρώτο βήμα για να αποκλείσει της Νις και να μπει στους ομίλους του Conference League. Παρ΄ότι θεωρούνται ως το ξεκάθαρο αουτσάιντερ του ζευγαριού, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να επικρατήσουν 1-0 στο πρώτο ματς των play off και πλέον ετοιμάζονται για το ταξίδι στη Νίκαια με μοναδικό στόχο την ολοκλήρωση της αποστολής τους. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πέριτσα στο 74΄, βάζοντας σε τροχιά πρόκρισης την ομάδα του Ισραήλ.

Την ίδια ώρα η Ράκοβ έπαιρνε μεγάλη νίκη 2-1 απέναντι στη Σλάβια Πράγας που με τη σειρά της στον προηγούμενο γύρο είχε αφήσει εκτός Ευρώπης τον Παναθηναϊκό. Με τους Παπανικολάου – Σβάρνα στο βασικό σχήμα, οι Πολωνοί πήραν το προβάδισμα με τον Λόπεζ στο 29΄, προτού ο Χόουλς ισοφαρίσει σε 1-1 για τη Σλάβια στο 60΄. Ένα λεπτό αργότερα ωστόσο ο Τούντορ ανάκτησε το προβάδισμα των γηπεδούχων για το τελικό 2-1.

Τεσσάρα η Άλκμααρ με σκόρερ Παυλίδη, ήττα για την Τβέντε του Τζόλη
Πάρτι για την Άλκμααρ των Παυλίδη – Χατζηδιάκου (αμφότεροι βασικοί), η οποία επιβλήθηκε 4-0 της Ζιλ Βιθέντε και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από τους ομίλους του Conference League. Με τον Παυλίδη να μπαίνει και πάλι στη λίστα των σκόρερς, οι Ολλανδοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Πορτογάλους, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκρισης από το πρώτο κιόλας ματς. Στο 24΄ο Ντε Βιτ άνοιξε τον χορό των γκολ, προτού ο Λάντο γράψει το 2-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Παυλίδης σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, ενώ το τελικό σκορ υπέγραψε ο Ντε Βιτ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 89΄.

Σε πλήρη αντιδιαστολή βρέθηκε η Τβέντε του Χρήστου Τζόλη, η οποία ηττήθηκε 2-1 από τη Φιορεντίνα στην Ιταλία και πλέον καλείται να αντιστρέψει την κατάσταση στη ρεβάνς της Ολλανδίας. Η Τβέντε τα βρήκε σκούρα απέναντι στους ανώτερους Ιταλούς που μέσα στο πρώτο ημίωρο είχαν χτίσει διαφορά δυο τερμάτων. Αρχικά ο Νίκο Γκονζάλες σκόραρε μόλις στο 2΄, προτού ο Καμπράλ γράψει το 2-0 στο 30΄. Στο 65΄πάντως ο Τσέρνι κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να δώσει ξανά ελπίδα στους Ολλανδούς, οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα έριξαν στη μάχη και τον Χρήστο Τζόλη για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Ένα γκολ ωστόσο που δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμένει έως το τελικό σφύριγμα.