Ο εξαιρετικός Άρης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την ολική ανατροπή, έστειλε το ματς στην παράταση, όμως η κόκκινη του Ματέο Γκαρσία (87′) και ένα γκολ μαχαιριά στο 121′ τον άφησαν εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας με τον χειρότερο τρόπο.

Ο Άρης είχε δύσκολο έργο, καθώς κουβαλούσε το 2-0 της Αστάνα από το πρώτο παιχνίδι και ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Μπορεί αριθμητικά όπως μαρτυρούν τα στατιστικά και η εικόνα του στο γήπεδο να ήταν καλύτερος, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης χάθηκε το όνειρο της Ευρώπης, με την Αστάνα παρά το κακό της αγωνιστικό πρόσωπο, να συνεχίζει στον τρίτο προκριματικό γύρο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη φινλανδική Κουόπιο.

Λυτρωτής για τους Καζάκους, ο Μπίτρι που στην τελευταία φάση έκανε το θαύμα του, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Άρη έμειναν απογοητευμένοι στο χορτάρι, δίνοντας τα όλα στη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη με τον κόσμο στο πλευρό τους, με τον Άκη Μάντζιο να ξεκινάει βασικό τον νεοαποκτηθέντα Λέισμαν Φαμπιάνο, που στο ντεμπούτο του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο Άρης προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να πάρει τον έλεγχο στο παιχνίδι, κάτι που το κατάφερε, έχοντας την συντριπτική κατοχή, με πίεση από τα άκρα και καλές επιστροφές. Κέρδισε αρκετά στημένα, ωστόσο έμειναν ανεκμετάλλευτα. Στο 4’ ο Σάσα απείλησε την εστία της Αστάνα, όπως και στο 18’ ο Μαντσίνι με σουτ το οποίο όμως μπλόκαρε ο Νεπογκόντοφ. Ο Μάνος στη συνέχεια βγήκε στον αιφνιδιασμό και έκανε το σουτ με τον πορτιέρε των Καζάκων να λέει όχι. Αυτό όμως που δεν ήρθε στο 31ο λεπτό, ήρθε πέντε λεπτά μετά, όταν στο 36’ ο Νεπογκόντοφ δεν απέκρουσε καλά την κεφαλιά του Φαμπιάνο και ο Μάνος το εκμεταλλεύτηκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Οι «κίτρινοι» όμως δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια συνέχιζαν να πιέζουν με τον Γκάμα στο 38’ να κάνει το σουτ και τον Νεπογκόντοφ να αποκρούει με τις γροθιές, την ώρα που η Αστάνα είχε μόνο μία ευκαιρία, με τον Μπαρσεγιάν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ουσιαστικά μια ευκαιρία και να απειλήσει την εστία του Ντένις.

Μαντσίνι και Μάνος έδωσαν ενέργεια στο παιχνίδι των «κίτρινων» που λειτούργησαν καλά στην άμυνα, κράτησαν τις γραμμές τους,  μην αφήνοντας περιθώρια στους Καζάκους να δημιουργήσουν επιθετικά κάτι που φαίνεται και από τον τελικό απολογισμό των τελικών προσπαθειών, 30 έναντι 11.

Οι «κίτρινοι» και στο δεύτερο μέρος φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι, με τον Τιχόνοφ να περνάει στον αγώνα τους Καντέτε και Γκούρμαν, χωρίς όμως να φέρουν ουσιαστικά ενέργεια στο παιχνίδι του. Μαντσίνι (53’), Γκάμα (59’) και Φαμπιάνο (61’) απείλησαν την εστία του Νεπογκόντοφ, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα. Η καλύτερη στιγμή για την Αστάνα ήρθε στο 72’ με το σουτ του Εουτζένιο, με τον Ντένις να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ, όμως στο 78’ ήρθε το γκολ που «ξεάγχωσε» τους κίτρινους, με τον Σάσα με κεφαλιά να γράφει το 2-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, σε σχέση με το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 86’ ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αγώνα και αποβλήθηκε, αλλάζοντας τα πλάνα του Μάντζιου.

Οι δύο ομάδες μάζεψαν δυνάμεις για την παράταση, εκεί όπου ο Ντένις στο 100’ έκανε φοβερή επέμβαση στη κεφαλιά του Αϊμπέτοφ, κρατώντας όρθιο τον Άρη. Στο 113’ ο Ζαρούτσκι είπε δύο  φορές «στοπ» σε Γκάμα και  Τζέγκο, και στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Μπίτρι λύτρωσε την Αστάνα, με χρυσή κεφαλιά, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.