Η Αργεντινή έκανε την δουλειά της με οδηγό τον Μέσι, που σκόραρε ένα γκολ και δημιούργησε δύο, για να επικρατήσει με 3-0 του Εκουαδόρ και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa America, όπου θα συναντήσει την Κολομβία.

Το πρώτο μέρος τα είχε όλα, με γκολ, πολλές φάσεις εκατέρωθεν και σκληρά μαρκαρίσματα. Η Αργεντινή δεν κυριάρχησε, όμως ήταν καλύτερη και επιβραβεύθηκε στο 40′, όταν ο Ντε Πολ άνοιξε το σκορ σε κενή εστία, μετά από φάση διαρκείας.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο πρώτο 20λεπτο, ο Λαουτάρο σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρίες ενώ είχε χώρο, ενώ στην μία ξεπέρασε τον Γκαλίντεζ. Στο 23′, ο Μέσι είχε μοναδική ευκαιρία όταν βγήκε ολομόναχος σε τετ α τετ, όμως νικήθηκε από το δοκάρι. Ο Γκονζάλεζ είχε την δικιά του φάση στη συμπλήρωση 45 λεπτών, όμως νικήθηκε σε κοντινή κεφαλιά από τον Γκαλίντζ, που πραγματοποίησε μία ανεπανάληπτη απόκρουση.

Οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί τις φάσεις τους, αγγίζοντας το γκολ λίγο πριν από αυτό της “Αλμπισελέστε”, με τον Βαλένσια να μην βρίσκει όπως ήθελε την κεφαλιά από κοντά στο 39′. Ο ίδιος παίκτης αστόχησε ξανά σε κεφαλιά από κοντινή απόσταση, στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Σκαλόνι να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και να παράγει αρκετές φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρνει στο μεγαλύτερο μέρος του να βρει το δεύτερο γκολ.

Οι “Λα Τρι” είχαν διαστήματα που κρατούσαν μπάλα και, κυρίως, από στημένες μπάλες έψαχναν τρόπο να απειλήσουν χωρίς ευκαιρία.

Το πολυπόθητο γκολ που θα καθάριζε την πρόκριση για την Αργεντινή ήρθε στο 84′, όταν ο Μέσι κέρδισε μία μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, αυτός μοίρασε άμεσα στον Λαουτάρο, που δεν λάθεψε και έκανε το 2-0.

Η χαριστική βολή ήρθε από μία εκτέλεση φάουλ του Μέσι, που το εκτέλεσε άψογα και έγραψε το 3-0, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα στο 90+3′.

Κίτρινες: Πρεκιάδο (20′), Φράνκο (31′), Εστουπινιάν (44′), Οταμέντι (45+4′), Γκονζάλεζ (66′)

Κόκκινες: Χινκαπιέ (90+1′)

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεζ, Ακούνια, Οταμέντι, Πετσέλα, Μόλινα, Λο Σέλσο (70′ Ντι Μαρία), Παρέδες (71′ Ροντρίγκεζ), Ντε Πολ, Γκονζάλεζ, Λαουτάρο (90+4′ Αγκουέρο), Μέσι

Εκουαδόρ (Αλφάρο): Γκαλίντεζ, Εστουπινιάν, Αρμπολέδα, Χινκαπιέ, Πρεκιάδο (83′ Καμπάνια), Μέντεζ, Μένα, Παλάσιος (46′ Πλάτα), Γρουέθο (46′ Εστράδα), Φράνκο (70′ Καϊσέδο), Βαλένσια