Σε μία από τις πιο χορταστικές ματσάρες του φετινού Copa America, Εκουαδόρ και Περού έμειναν στο 2-2, με την “Λα Τρι” να μένει με το παράπονο, αφού προηγήθηκε με δύο γκολ.

Αυτό το αποτέλεσμα άφησε τους, τυπικά, γηπεδούχους στους δύο βαθμούς, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν την Βραζιλία, ενώ οι “Ίνκας” πήγαν στους τέσσερις, έχοντας την Βενεζουέλα στην τελευταία στροφή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό που θα περίμεναν οι περισσότεροι σε ένα σημαντικό ματς για την πρόκριση, όμως η “Λα Τρι” έκανε αυτό που χρειαζόταν για να πάρει γερό προβάδισμα.

Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ στο 23′ ο Τάπια μετά από γύρισμα του Εστουπινιάν, ενώ ο Αϊρτόν Πρεσιάδο διπλασίασε τα τέρματα με προβολή από την πρώτη κεφαλιά του Ντίαζ στο 45+3′, κλείνοντας ιδανικά το πρώτο 45λεπτο.

Η εκκίνηση του δευτέρου μέρους ήταν η ιδανική για τους, τυπικά, φιλοξενούμενους, σκοράροντας δις μέσα σε πέντε λεπτά με Λαπαντούγια (49′) και Καρίγιο (54′). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Άλφαρο να κυριαρχούν και να φτάνουν σε αρκετές κλασσικές ευκαιρίες, όμως ως δια μαγείας το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Χινκάπι (57′), Ράμος (89′)

Εκουαδόρ (Άλφαρο): Χαλίντεζ, Εστουπινιάν, Χινκάπι, Αρμπολέδα, Άνχελο Πρεσιάδο, Αϊρτόν Πρεσιάδο (90+2′ Μαρτίνεζ), Καϊσέδο, Μέντεζ (81′ Νομπόα), Φράνκο (82′ Καϊσέδο), Ντίαζ (64′ Μένια), Καμπάνια (64′ Εστράδα)

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Τραούκο, Καγιένς, Ράμος, Κόρθο, Γιοτούν (90+3′ Ιμπέρικο), Τάπια, Κιουέβα (86′ Αραούχο), Πένια (78′ Καρταχένα), Καρίγιο, Λαπαντούγια (78′ Ορμένο)