Η Κολομβία μπορεί να μην εντυπωσίασε στην πρεμιέρα κόντρα στο Εκουαδόρ, όμως μια στιγμή ποδοσφαιρικής μαγείας ήταν αρκετή ώστε να επικρατήσει με 1-0 και να ξεκινήσει με το δεξί στο βόρειο όμιλο του Copa America.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετή ένταση, ενώ οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, οι Κολομβιανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 42′ με μία θαυμάσια κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, που είδε τον Καρδόνα να πασάρει δίπλα, και με κάποιο μαγικό τρόπο, να βρίσκεται τετ α τετ, για να πλασάρει εύστοχα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με ψηλές μπαλιές και γεμίσματα να ψάξουν την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος, αλλά σχεδόν όλες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Η ομάδα του Ρουέδα διατήρησε μέχρι το τέλος εύκολα το προβάδισμα, χάρις το πανύψηλο αμυντικό δίδυμο των Μουρίγιο και Μίνα, αλλά και Σάντσεζ για τα τελευταία δέκα λεπτά αντί του πρώτου.

Κίτρινες: Ουρίμπε (25′), Μουνιόθ (79′), Βαλένσια (87′), Μπόρε (90′)

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Μορένο (45+5′ Τεσίγιο), Μουρίγιο (82′ Σάντσεζ), Μίνα, Μουνιόθ, Καρδόνα (82′ Κουέγιαρ), Ουρίμπε (61′ Πέρεζ), Μπάριος, Κουαδράδο, Μπόρχα (61′ Ζαπάτα), Μπόρε

Εκουαδόρ (Άλφαρο): Ορτίθ, Εστουπινιάν, Χινκαπί, Αρμπολέδα, Αν. Πρεκιάδο, Μαρτίνεζ (59′ Μένα), Καϊσέδο (80′ Ντίας), Μέντεζ, Πλάτα (69′ Άι. Πρεκιάδο), Εστράδα (69′ Καϊσέδο), Βαλένσια