Ο Ντίαζ ήταν σε μεγάλα κέφια στον μικρό τελικό, σκόραρε δις, μεταξύ των οποίων και το “buzzer beater”, οδηγώντας την Κολομβία στην επικράτηση με 3-2 επί του Περού και στην 3η θέση του Copa America.

Η απουσία κινήτρου για τις δύο ομάδες ήταν εμφανής στα πρώτα λεπτά, όμως το Περού ανέβαζε την απόδοση του όσο περνούσε η ώρα. Προειδοποίησε αρχικά με Λαπαντούλα και Πένια, για να έρθει να ανοίξει το σκορ ο Γιοτούν στη συμπλήρωση των 45 λεπτών με ωραίο πλασέ, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κουέβα.

Οι “Καφετέρος” μπήκαν με άλλο αέρα στο δεύτερο μέρος, ισοφαρίζοντας μόλις στο 49′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουαδράδο. Αυτό το γκολ τους έδωσε και φτερά, με τον Ντίαζ να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 66′ μετά από βολέ-ασίστ του Βάργκας. Λίγο πριν το τέλος όμως, ο συνήθης ύποπτος Λαπαντούλα χτύπησε στο 82′ για να ισοφαρίσει εκ νέου και να στείλει το μικρό τελικό στα πέναλτι.

Έτσι έμοιαζε και μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Ντίαζ ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, καθώς σκόραρε ξανά στο 90+3′ με ένα φανταστικό σουτ έξω από την περιοχή, μετά από δική του ατομική ενέργεια.

Κίτρινες: Καρδόνα (45+5′), Κουέβα (50′), Μπάριος (62′), Καρίγιο (63′), Μουρίγιο (87′)

Κολομβία (Ρουέδα): Βάργκας, Τεσίγιο, Μουρίγιο, Μίνα (55′ Σάντσεζ), Μεδίνα, Ντίαζ, Κουέγιαρ (83′ Μπόρε), Μπάριος (90+3′ Μουριέλ), Κουαδράδο, Καρδόνα (46′ Τσάρα), Ζαπάτα (55′ Μπόρχα)

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Λόπεζ, Καγιένς, Σανταμαρία, Κόρσο (78′ Λόρα), Γιοτούν, Τάπια (24′ Τάπια), Καρίγιο, Κουέβα (69′ Γκαρσία), Πένια (78′ Ορμένο), Λαπαντούλα