Η Ουρουγουάη ήταν πολύ ανώτερη αλλά της έλειπε η αποτελεσματικότητα, η Χιλή αντίθετα ήταν άκρως αποτελεσματική αλλά έμεινε από δυνάμεις, με το τελικό 1-1 να μην δυσαρεστεί κανέναν.

Η “Λα Ρόχα” πήγε στους 5 βαθμούς σε τρεις αγωνιστικές, ενώ η “Σελέστε” πήρε τον πρώτο της μετά την ήττα της δικιάς της πρεμιέρας από την Αργεντινή.

Μπορεί η Ουρουγουάη να μπήκε πιο δυνατά και να πήρε τον έλεγχο της κατοχής, όμως παρουσιάστηκε αρκετά ακίνδυνη επιθετικά, με την Χιλή να βρίσκει χώρους στην κόντρα επίθεση.

Σε μία από αυτές στο 26′, ο Μπρερετόν έπαιξε μέσα στην περιοχή με τον Βάργκας και αυτός εκτέλεσε τον Μουσλέρα με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ για το 0-1.

Παρά το γκολ, οι, τυπικά, γηπεδούχοι συνέχισαν να μην είναι απειλητικοί, με το δίδυμο των Καβάνι και Σουάρες να παραμένει άσφαιρο σε ακόμα ένα 45λεπτο στην διοργάνωση.

Η “Λα Ρόχα” φυσικά και είχε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος, δίνοντας μπάλα στην αντίπαλο της και περιμένοντας πίσω από αυτή.

Για ένα μεγάλο μέρος άντεξε, όμως ο Βιδάλ δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά ένα κόρνερ της ομάδας του Ταμπάρεθ και με τον Σουάρες στην πλάτη του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 66′.

Αυτό το γκολ κάπως άλλαξε και την στάση της Ουρουγουάης, που πίεσε για ελάχιστα λεπτά για ένα δεύτερο, όμως όσο περνούσε η ώρα βολευόταν με το αποτέλεσμα, ενώ η Χιλή είχε πολλά προβλήματα με τραυματισμούς για να διακινδυνέψει τον ένα βαθμό.

Κίτρινες: Βαλβέρδε (13′), Σιεράλτα (19′)

Ουρουγουάη (Ταμπάρεθ): Μουσλέρα, Βίνια (85′ Ροντρίγκεζ), Γοδίν, Χιμένεζ, Γκονζάλεζ (46′ Νάντεζ), Ντε Λα Κρουζ (46′ Κάσερες), Βεσίνο (81′ Τορέιρα), Βαλβέρδε, Ντε Αρασκαέτα (60′ Τόρες), Καβάνι, Σουάρεζ

Χιλή (Λασάρτε): Μπράβο, Μαριπάν (38′ Ρόκο), Μεδέλ, Σιεράλτα, Μένια, Αράνγκιζ, Πούλγκαρ, Ίσλα, Μπρέρετον (69′ Αριαγάδα), Βιδάλ (69′ Αλαρκόν), Βάργκας (56′ Μενέσες)