Η Ουρουγουάη επικράτησε με 1-0 της Παραγουάης στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης, ενώ η Αργεντινή σφράγισε την πρωτιά απέναντι στην αποκλεισμένη, από την προηγούμενη αγωνιστική, Βολιβία με 4-1.

Η πρώτη θέση του νότιου ομίλου πήγε στην Αργεντινή, ενώ η Ουρουγουάη τερμάτισε δεύτερη, η Παραγουάη τρίτη και η Χιλή τέταρτη, με την Βολιβία να μένει εκτός συνέχειας.

Αναλυτικά τα ζευγάρια των προημιτελικών:

Βραζιλία – Χιλή

Αργεντινή – Εκουαδόρ

Ουρουγουάη – Κολομβία

Περού – Παραγουάη

Ουρουγουάη – Παραγουάη 1-0

Ένα εύστοχο πέναλτι του Καβάνι ήταν αρκετό για την Ουρουγουάη, που επικράτησε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-0 της Παραγουάης, παίρνοντας παράλληλα την δεύτερη θέση.

Η “Σελέστε” ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό. Εκτός του εύστοχου πέναλτι του Καβάνι στο 21′, δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες με ένα ακυρωθέν γκολ, ενώ δεν επέτρεψε ούτε ένα σουτ στους, τυπικά, φιλοξενούμενους.

Η εικόνα του δεύτερου μέρος δεν ήταν διαφορετική, με την ομάδα του του Ταμπάρες να ελέγχει πλήρως την κατάσταση και, κυρίως, να μην απειλείται. Όσο πέρναγε η ώρα, έβρισε χώρους για να επιτεθεί, αλλά δεν κατάφερε να τους εκμεταλλευτεί για να σφραγίσει τη νίκη.

Βολιβία – Αργεντινή 1-4

Η διαφορά ήταν χαοτική, με την Αργεντινή να δίνει μία παράσταση πριν πάει στα νοκ άουτ, επικρατώντας με 4-1 της Βολιβίας, και επικυρώνοντας την πρωτιά του ομίλου. Ήταν και το ματς στο οποίο ο Λιονέλ Μέσι έγινε ο πρώτος σε συμμετοχές με το εθνόσημο, ξεπερνώντας τον Μασεράνο.

Η “Αλμπισελέστε” έκανε ότι ήθελε στο πρώτο μέρος, με τον Λιονέλ Μέσι πρωταγωνιστή με δύο γκολ και μία ασίστ. Αρχικά, έφτιαξε το γκολ του Γκόμεζ στο 6′, για να ακολουθήσει ένα εύστοχο πέναλτι στο 33′ και μία λόμπα στο 42′, για το 3-0 του ημιχρόνου.

Οι, τυπικά, γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ένα γκολ σε μία από τις ελάχιστες τελικές τους στη συμπλήρωση μίας ώρας με τον Σααβέδρα. Η απάντηση των παικτών Σκαλόνι ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, μέσω του Λαουτάρο, με το 4-1 να μένει μέχρι το τέλος.