Η Βραζιλία δεν παρουσίασε κάτι ιδιαίτερο, όμως χάρις την ποιότητα της, μία στιγμή μαγείας και την χρυσή αλλαγή του Πακετά, κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Χιλής και να πάρει αυτή το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa America.

Εκεί, το Περού περιμένει την “Σελεσάο”, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι την Παραγουάη.

Το πρώτο μέρος ήταν κάκιστο, με την Χιλή να καταφέρνει να μην επιτρέψει στη Βραζιλία να βρει ρυθμό. Οι στημένες μπάλες κυριάρχησαν και ήταν ο μόνος τρόπος και για τους δύο να αναζητήσουν ένα γκολ.

Εν τέλει, καμία από αυτές δεν είχε αποτέλεσμα, με τον Ζεσούς να σπαταλάει την μοναδική σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με τον Μπράβο να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, όταν ο Πακετά, που πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του, άνοιξε το σκορ στο 47′. Από τρομερές συνεργασίες των παικτών της “Σελεσάο”, ο χαφ της Λυών ολοκλήρωσε με ένα ιδανικό τελείωμα την φάση.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Τίτε έμεινε με παίκτη λιγότερο δύο λεπτά μετά το γκολ, όταν ο Ζεσούς βρήκε με υψωμένο το πόδι τον Μένα ελάχιστα κάτω από το κεφάλι του.

Το γκολ σε συνδυασμό και με την αποβολή έκαναν ροντέο το ματς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο. Αρχικά, προειδοποίησαν με το ακυρωθέν γκολ του Βάργκας στο 62′, αλλά και το δικό του σουτ μέσα από την περιοχή στο 78′, με τον Έντερσον να βγάζει σε κόρνερ και με την βοήθεια του δοκαριού.

Ενδιάμεσα, ο Νεϊμάρ απείλησε με τον δικό του περίτεχνο τρόπο, όταν και ξεπέρασε τους πάντες, όμως ο Μπράβο είχε απάντηση και διατήρησε την “Λα Ρόχα” στο κόλπο της πρόκρισης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε την Βραζιλία να αποσιωπεί κάθε κίνδυνο που παρουσιαζόταν, αλλά και να καθυστερεί σε αρκετές περιπτώσεις, ώστε να εκπέμψει ο χρόνος και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Κίτρινες: Σιεράλτα (58′), Παλάσιος (76′), Έντερσον (82′), Βιδάλ (88′)

Κόκκινες: Ζεσούς (49′)

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Λόντι (90+1′ Μιλιτάο), Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Φρεντ, Κασεμίρο, Ρισάρλισον (90+1′ Έβερτον), Φιρμίνο (46′ Πακετά), Ζεσούς, Νεϊμάρ

Χιλή (Λασάρτε): Μπράβο, Μένα, Βέγκας (64′ Παλάσιος), Μεδέλ, Σιεράλτα, Ίσλα, Αρανγκίζ (88′ Βαλένσια), Πούλγκαρ (76′ Μενέσες), Βιδάλ, Βάργκας, Σάντσεζ (46′ Μπρέρετον)