Η Βραζιλία έκανε ένα καρμπόν ματς με αυτό κόντρα στη Χιλή, κυριάρχησε για ένα ημίχρονο, έκατσε πίσω στο δεύτερο και επικράτησε με 1-0 του Περού με σκόρερ ξανά τον Πακετά, για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Copa America.

Η “Σελεσάο” περιμένει να μάθει το νικητή του Αργεντινή-Κολομβία, τον οποίο θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα της 10ης Ιουλίου (03:00), με μοναδικό στόχο τη δεύτερη σερί κούπα, ξανά στη πατρίδα της.

Αγώνας:

Οι δύο ομάδες τα είπαν και στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων, όπου η Βραζιλία έκανε ότι ήθελε και επικράτησε με το επιβλητικό 4-0, για να κατακτήσει με σχετική άνεση την πρωτιά.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η “Σελεσάο” πήρε από πολύ νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό και την κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε μόλις στο όγδοο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ αστόχησε με τον Γκαγιέσε εξουδετερωμένο, μετά το γύρισμα του Ρισάρλισον.

Ο τερματοφύλακας της Ορλάντο Σίτι ανέλαβε δράση στη συνέχεια, λέγοντας όχι στο μακρινό σουτ του Κασεμίρο στο 13′, αλλά και το συρτό διαγώνιο του Έβερτον στο 15′.

Η απόδειξη της κλάσης του ήρθε στο 19′, όταν και κράτησε κυριολεκτικά την ομάδα του ζωντανή, κάνοντας δύο αποκρούσεις εξ επαφής στην ίδια φάση με Νεϊμάρ και Ρισάρλισον να εκτελούν.

Και εκεί που η βραζιλιάνικη επιθετική καταιγίδα είχε κατευνάσει για περίπου ένα τέταρτο, μία μαγική ενέργεια του Νεϊμάρ και η εκτελεστική δεινότητα του Πακετά ήταν αρκετή για να ανοίξει το σκορ.

Σε μία από τις λίγες φορές που η άμυνα των Περουβιανών εκτέθηκε και άφησε χώρους, ο Ρισάρλισον είδε την κίνηση του Νεϊμάρ και έπαιξε στο χώρο μαζί του. Αυτός τα έβαλε με τρεις αντιπάλους, για να βγει νικητής, να γυρίσει στον άσο της Μίλαν και αυτός να βρει δίχτυα στο 35′, όπως είχε πράξει και στη πρόκριση επί της Χιλής, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ ερχόμενος από τον πάγκο.

Αυτό το γκολ τόσο απελευθέρωσε τους παίκτες του Τίτε, αλλά και τους ηρέμησε, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τρόπο να ανασυνταχθούν και να προσπαθούν να χτίσουν μία οργανωμένη επίθεση.

Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους δεν είχε να προσφέρει κάτι άλλο, με κάποιες φαντεζί ενέργειες, κυρίως, του Νεϊμάρ να κυριαρχούν, ενώ φάνηκε πως η Βραζιλία είχε διάθεση για ποδόσφαιρο και να μην κάτσει σε αυτό το 1-0.

Η είσοδος των Γκαρσία και Λόπεζ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε άλλη πνοή στους “Ινκας”, που απείλησαν δις με Λαπαντούλα στο 49′, όπου ο Έντερσον απέκρουσε δύσκολα, και με Γκαρσία στο 52′.

Η Βραζιλία έδειξε σημάδια χαλάρωσης και επανάπαυσης σε αυτό το ισχνό προβάδισμα του ενός γκολ, περιμένοντας να φτιάξει ευκαιρίες στην αντεπίθεση, όσο περνούσε ο χρόνος.

Ο εκ των δύο αλλαγών του Γκαρέκα, ο Γκαρσία, μπήκε με κέφια και δοκίμασε εκ νέου το πόδι του στο 61′, με τον Έντερσον να κάνει επέμβαση, και τον Μαρκίνιος να προλαβαίνει το ριμπάουντ προ του Λαπαντούλα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως ρυθμό μετά τις ευκαιρίες που δέχθηκαν, ή καλύτερα κράτησαν περισσότερο μπάλα με σκοπό να σπαταλήσουν τον χρόνο, αλλά και να μην δώσουν χώρους.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε το Περού να ξεμένει από ιδέες αλλά και από ενέργεια, δίχως να καταφέρει να φτάσει κοντά στην πολυπόθητη ισοφάριση.

Έτσι, η Βραζιλία διατήρησε το 1-0 μέχρι το τέλος, πράττοντας αρκετές καθυστερήσεις, αλλά και κρατώντας ανούσια την μπάλα, για να ξοδέψει ότι απέμενε, για να πάρει την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό.

Κίτρινες: Γιοτούν (56′), Βινίσιους (89′), Λόπεζ (90′)

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Λόντι (85′ Μιλιτάο), Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Φρεντ (85′ Φαμπίνιο), Κασεμίρο, Έβερτον (70′ Ριμπέιρο), Πακετά (90+2′ Λουίζ), Ρισάρλισον (85′ Βινίσιους), Νεϊμάρ

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Τραούκο (46′ Λόπεζ), Κάλενς, Ράμος (46′ Γκαρσία), Σανταμαρία, Κόρσο (75′ Λόρα), Κουέβα (81′ Ορμένιο), Γιοτούν, Τάπια (89′ Τάβαρα), Πένια, Λαπαντούλα