Η Αθλέτικ Μπιλμπάο μπορεί να δέχτηκε την ψυχρολουσία στο 84΄ αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με γκολ στις καθυστερήσεις και τελικά προκρίθηκε στα πέναλτι επί της Μπέτις και θα συναντήσει στους «4» την Μπαρτσελόνα, την Σεβίλλη και την Λεβάντε.

Η Μπέτις ήταν αυτή που βρέθηκε μία ανάσα από την πρόκριση ή καλύτερα μερικά δευτερόλεπτα από τους «4» του Copa del Rey μιας και χάρη σε γκολ του Μιράντα στο 84ο λεπτό είχε προηγηθεί με 1-0, αποτέλεσμα που κρατούσε μέχρι το 94ο λεπτό. Αλλά τότε ο Ραούλ Γκαρσία έγινε ο «ήρωας» για την Αθλέτικ μιας και με εκπληκτική κεφαλιά έκανε το 1-1 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η Μπέτις είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ.

Στα πέναλτι «ήρωας» για την Αθλέτικ ο τερματοφύλακας της, Ουνάι Σιμόν ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι των παικτών της Μπέτις και ο Γιούρι ήταν εύστοχος για το 4-1, το οποίο έστειλε τους Βάσκους στα ημιτελικά