Οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα μπορεί να κορόιδευαν αυτούς της Ρεάλ Μαδρίτης για τον αποκλεισμό από την Αλκογιάνο, όμως πήγαν να πάθουν κάτι παρόμοιο. Εν τέλει, έστω και στην παράταση, οι Καταλανοί ξεπέρασαν το εμπόδιο της Κορνεγιά με 2-0.

Η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο παιχνίδι με την Κορνέλα όταν κέρδισε πέναλτι στο 39ο λεπτό. Αλλά ο Πιάνιτς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Ραμόν Χουάν, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Βόσνιου. Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο, με την Κορνέλα να είναι επικίνδυνη τις αντεπιθέσεις. Αλλά οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν αρκετά στο τελευταίο 20λεπτο και κατάφεραν να κερδίσουν και δεύτερο πέναλτι στο 80ο λεπτό.

Ο Ντεμπελέ ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά ήταν τραγικό το σουτ στο κέντρο της εστίας του ο Ραμόν Χουάν οποίος απέκρουσε εύκολα. Ο αγώνας πήγε στην παράταση όπου ο Ντεμπελέ… χτύπησε στο 92ο λεπτό και έκανε το 0-1 για την Μπαρτσελόνα. Η Κορνέλα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Μπαρτσελόνα είναι τον έλεγχο του αγώνα και δεν ήταν διατεθειμένη να… μπλέξει. Η αποβολή του Εστέγιες έκανε πιο εύκολο το έργο των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι με τον Μπραθγουέιτ έκαναν το 0-2 στο 120ο λεπτό.