Η Ρεάλ Μαδρίτης απέκλεισε την Καθερένιο, ομάδα 4ης κατηγορίας της Ισπανίας, με 1-0, για το κύπελλο, με τον επιθετικό μέσο της ομάδας, Καρμέλο Μερεθιάνο, να ρίχνει “βολές” κατά του Έντεν Αζάρ και τον τρόπο που έπαιζε (αν έπαιζε), στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός είχε απογοητευτική παρουσία στον αγώνα Κυπέλλου της Ρεάλ με την Καθερένιο, όπου η «βασίλισσα» χρειάστηκε ένα γκολ του Ροδρίγο για να αποκλείσει την ομάδα της τέταρτης κατηγορίας (0-1).

Φάνηκε ξανά βαρύς (κυριολεκτικά και… μεταφορικά) και χωρίς διάθεση, ενώ στα 68 λεπτά που έπαιξε δεν είχε ούτε ένα σουτ, ούτε μία πετυχημένη ντρίμπλα, ούτε ένα κερδισμένο φάουλ, ενώ κατέγραψε 5 λάθη στις μόλις 24 επαφές του με την μπάλα μη θυμίζοντας σε τίποτα τον παίκτη που θαυμάζαμε με την Τσέλσι μέχρι να μεταγραφεί το 2019 για 115 εκατ. ευρώ στη Ρεάλ.

Ο δεξιός εξτρέμ της Καθερένιο, Καρμέλο Μερεθιάνο, κατακεραύνωσε τον Αζάρ για την εικόνα του. «Ήταν σαν να μην τον ένοιαζε καν. Πέρασε από το ματς εντελώς απαρατήρητος. Δεν ζητούσε την μπάλα και δεν έτρεψε», ανέφερε ο ίδιος, την ώρα που στα social media η κριτική για τον Αζάρ ήταν πολύ σκληρή.

Ο Κάρλο Αντσελότι μετά το ματς δικαιολόγησε τον παίκτη του. «Μου άρεσε, αλλά είναι δύσκολο να αξιολογήσεις έναν παίκτη ατομικά, ειδικά σε ένα τόσο κακό γήπεδο. Οι μικρόσωμοι παίκτες υποφέρουν σε τέτοιους αγωνιστικούς χώρους», ανέφερε ο Ιταλός προπονητής.

Ο Αζάρ, που έχει συμβόλαιο ως το 2024 με τη Ρεάλ, έχει αγωνιστεί φέτος σε μόλις επτά ματς με τη Ρεάλ μετρώντας συνολικά 297 λεπτά στο γήπεδο.