Αποτέλεσμα που την διατηρεί ζωντανή για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, πήρε στη Βασκονία κόντρα στην Μπιλμπάο η Λεβάντε.

Ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς άφησαν Μπιλμπάο και Λεβάντε που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στον πρώτο ημιτελικό στην «Χώρα των Βάσκων».

Οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική φάση που έβγαλαν στο πρώτο μέρος κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και με τη βοήθεια της τύχης. Ο Μελέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη μικρή περιοχή και στην προσπάθεια του να σουτάρει με τη μία βρήκε την μπάλα με τέτοιο τρόπο ώστε να στρωθεί μπροστά του για να εκτελέσει τον Σάιμον για το 1-0.

Στην επανάληψη η Μπιλμπάο έδειξε τα δόντια της, σοβαρεύτηκε και έσωσε την παρτίδα ενόψει της ρεβάνς.

Μέσα σε δύο λεπτά άγγιξε δυο φορές την ισοφάριση, με τον Κάρδενας να βγάζει δύσκολα την κεφαλιά εξ επαφής του Ραούλ Γκαρσία στο 50ο λεπτό, ενώ στην εξέλιξη της φάσεις έβγαλε δύσκολα το σουτ του Μπερενγκέρ.

Με συνεχόμενη πίεση στο 58’ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μαρτίνεθ να κάνει κίνηση στο πρώτο δοκάρι και να νικάει με κεφαλιά τον ανήμπορο να αντιδράσει Κάρδενας για το 1-1.