Ένα πέναλτι – γκολ του Μίκελ Ογιαρθάμπαλ έστεψε Κυπελλούχο Ισπανίας την Ρεάλ Σοσιεδάδ στον βασκικό τελικό με την Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-0), στον πρώτο τίτλο για την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν μετά από το 1987.

Ο τελικός δεν έγινε την περσινή σεζόν μιας και οι δύο ομάδες ήθελαν να υπάρχουν φίλαθλοι στις κερκίδες. Η Ισπανική Ομοσπονδία δεν το είχε δεχθεί και τελικά μετά από μήνες έγινε ο αγώνα, χωρίς πάλι κόσμο στις κερκίδες.

Ο τελικός δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις από πλευράς θεάματος, αφού έγιναν ελάχιστες μεγάλες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες.

Στο πρώτο ημίχρονο η δυνατή βροχή έκανε ιδιαίτερα δύσκολες τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών και πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με την Αθλέτικ να έχει την κατοχή αλλά όχι και την μεγάλη φάση.

Στο 58ο λεπτό η Σοσιεδάδ θα κερδίσει πέναλτι όταν ο Πορντού βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και ο Ίνιγκο Μαρτίνεθ δεν είχε άλλη επιλογή από το να τον ανατρέψει. Ο διαιτητής έδειξε την «εσχάτη των ποινών» ενώ απέβαλλε και με κόκκινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή της Αθλέτικ.

Στην συνέχεια όμως με την βοήθεια του VAR άλλαξε την απόφαση του όσον αφορά την κόκκινη κάρτα, δείχνοντας κίτρινη και την Αθλέτικ να συνεχίζει με 11 ποδοσφαιριστές.

Στο 63ο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ δεν έχασε την ευκαιρία και έκανε το 1-0 για την Σοσιεδάδ.

Η Αθλέτικ προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν μπορούσε να κάνει τις ευκαιρίες για το γκολ. Η Σοσιεδάδ πλησίασε στο 2-0 αλλά το σουτ του Ογιαρθάμπαλ απέκρουσε ο Ουνάι Σιμόν στο 86ο λεπτό.

Στα 8 λεπτά των καθυστερήσεων η Αθλέτικ με σέντρες προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό, με την Σοσιεδάδ να φτάνει στην κατάκτηση του τρίτου Κυπέλλου Ισπανίας στην ιστορία της.