Παρότι έχανε με 1-0 δέκα λεπτά πριν το τέλος και αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη sportλιγότερο στην παράταση, η Αλκογιάνο πέταξε στο καναβάτσο την Ρεάλ Μαδρίτης και την απέκλεισε από το κύπελλο (2-1).

Σε μερικές χώρες, όντως, το κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων. Έστω και για ένα βράδυ ο μικρός μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον μεγάλο και γιατί όχι, να τον αποκλείσει. Η Αλκογιάνο απέχει έτη φωτός σε ποιότητα από την Ρεάλ Μαδρίτης, όμως η ομάδα της Segunda B (τρίτη κατηγορία) στο λασπωμένο και μικρών διαστάσεων γήπεδο της κατάφερε να αποκλείσει την βασίλισσα με τον πιο ένδοξο τρόπο.

Παίζοντας με αρκετούς βασικούς, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο με τον Έντερ Μιλιτάο (45’), όμως έπεσε σε έναν καταπληκτικό αντίπαλο τερματοφύλακα που κράτησε ανοιχτό το θέμα πρόκρισης. Δέκα λεπτά πριν το τέλος η Αλκογιάνο έστειλε το ματς στην παράταση μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Σόλμπες, ενώ εκεί η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε ασφυκτικά, χάνοντας ακόμα περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 110’ η Αλκογιανο έμεινε με παίκτη λιγότερο, όμως στο 115ο λεπτό από φάση που ξεκίνησε έπειτα από κόρνερ της βασίλισσας, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα και βρήκαν το πιο σημαντικό γκολ της ιστορίας τους από τον Χουανάν που έκανε το τελικό 2-1!