Όπως αναφέρει και ο σημερινός μας τίτλος, ο καιρός έχει όντως γυρίσματα όπως και η Σεβίλλη του Λοπετέγκι, αφού πήρε έστω και προσωρινά την δική της… εκδίκηση με γκολ των Κουντέ (25′) και Ράκιτιτς (85′), και έκανε ένα τεράστιο βήμα προς την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς του «Καμπ Νου», απέναντι στην ανίκανη (και κακό της δαίμονα στο Κύπελλο) όπως εξελίχθηκε Μπαρτσελόνα!

Σε ένα ιστορικό παιχνίδι, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα των ημιτελικών του Cope del Rey, η Σεβίλλη του Λοπετέγκι, υποδέχθηκε την «λαβωμένη» τόσο από τραυματισμούς, όσο και σε αγωνιστικό επίπεδο, Μπαρτσελόνα.

Απόντες για τους Καταλανούς λόγω τραυματισμών οι Ρομπέρτο, Πιάνιτς, Πικέ, Φάτι, Ντεστ, Κουτίνιο, Μπρέθγουεϊτ και Αραούχο. ΑΠό την άλλη, οι Σεβιγιάνοι υποδέχθηκα την Μπάρτσα δίχως τους Όσκαρ, Οκάμπος, Νάβας και Ακούνια στην αποστολή τους.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με προϋποθέσεις για τους «μπλαουγκράνα», αφού ήδη από το πρώτο δίλεπτο θα πατήσουν αρκετές φόρες την περιοχή του Μπόνο, δίχως όμως ουσιαστική απειλή.

Οι παίκτες του Κούμαν, θα προσπαθήσουν να κάνουν το παιχνίδι τους, κρατώντας την κατοχή της μπάλας, όμως χωρίς να «ενοχλούν» όσο θα ήθελε ο Ολλανδός τεχνικός, αφού οι Σεβιγιάνοι θα κλείνουν καλά τους χώρους στην άμυνα τους.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση θα έρθει στο 11ο λεπτό, αφού ο Μέσι θα βγει τετ α τετ σε πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Μπόνο, ύστερα από εκπληκτική ψιλοκρεμαστή μπαλιά του Γκριεζμάν, όμως ο Μαροκινός κίπερ της Σεβίλλης θα πεις ένα πρώτο ηχηρό «όχι» στον ηγέτη της Μπαρτσελόνα!

Η απάντηση της Σεβίλλης θα έρθει μέσω του Κουντέ, αφού στο 19′ ο Γάλλος στόπερ θα βρεθεί σε καλή θέση στην περιοχή του Τερ Στέγκεν, θα πιάσει το σουτ, όμως η μπάλα θα καταλήξει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γερμανού!

Και στο 25ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης, θα προωθηθεί, θα «ξαπλώσει» στο έδαφος τον Γκριεζμάν, θα περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ουμτιτί και θα εκτελέσει από τα δεξιά τον τερματοφύλακα της Μπάρτσα! 1-0 για την Σεβίλλη με τον Κουντέ!

Για το επόμενο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κούμαν θα ψάξουν απέναντι στην οργανωμένη άμυνα των Σεβιγιάνων την απάντηση στο γκολ του Γάλλου στόπερ, δίχως όμως κάποια απειλητική φάση για την εστία του Μπόνο.

Μετά από αρκετή ώρα θα προσπαθήσει να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ, αφού ο Εσκουδέρο στο 45+2′ θα επωφεληθεί από ένα γύρισμα του Βιδάλ από τα δεξιά, θα κάνει το σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Τερ Στέγκεν θα δείξει την κλάση του και θα αποκρούσει εντυπωσιακά του σουτ του Ισπανού!

Και με αυτή την φάση θα κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης, αφού ο Άλμπα δεχθεί την πρώτη κίτρινη κάρτα, με τους «ταύρους» του Λοπετέγκι, όχι μόνο να αντέχουν στην πίεση των Καταλανών αλλά και να φτάνουν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος κοντά στην ανάπαυλα.

Ιδίας κλίμακας το δεύτερο μισό, με μοιρασμένες ευκαιρίες

Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μισού της αναμέτρησης, η Μπαρτσελόνα θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό που μπήκε στα αποδυτήρια, διατηρώντας την κατοχή και ψάχνοντας την ισοφάριση.

Στο 55′ θα έρθει μια καλή ευκαιρία για τους «μπλαουγκράνα» να ισοφαρίσουν, αφού ο Μέσι θα συνεργαστεί με τον Ντε Γιονγκ, ο Αργεντινός σταρ θα πλασάρει με το αριστερό, όμως ο Μπόνο θα πέσει στην δεξιά του γωνία και θα παραχωρήσει κόρνερ.

Από αυτό, ο Ντεμπελέ θα έχει την έμπνευση να το εκτελέσει απευθείας προς το τέρμα, όμως ο Μαροκινός κίπερ θα δείξει τα αντανακλαστικά του και θα απομακρύνει!

Στο 64′ ύστερα από μια ένταση με τον Μέσι, ο Χορδάν θα δει και αυτός την κίτρινη κάρτα από τον Λαόθ. Δύο λεπτά μετά ο Εσκουδέρο θα αντικρήσει και εκείνος την ίδια κάρτα για πολύ σκληρό τάκλιν στον Ντεμπελέ.

Στο 69′ ο Λοπετέγκι θα προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή. Οι Μουνίρ, Λ.Ντε Γιονγκ και Ρέκικ θα περάσουν στο ματς αντί των Εσκουδέρο, Εν Νεσίρι και Γκόμεζ αντίστοιχα.

Στο 71′ πάλι μέσω του Μέσι οι Καταλανοί θα βγάλουν μια καλή φάση, αφού μια σέντρα από τα δεξιά του Ντεμπελέ, θα βρει τον «μάγο», ο οποίος θα εκτελέσει οριακά έξω από το δεξί δοκάρι του Μπόνο.

Στο 80′ ο Χορδάν θα δώσει την θέση του στον Γκούντελ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Σούσο θα αποχωρήσει για να μπει στο ματς ο Όλιβερ Τόρες.

Στο 84′ ο Βιδάλ λόγω διαμαρτυριών θα κιτρινιστεί και αυτός από τον Λαόθ.

Και ξαφνικά σε μια ανύποπτη φάση, ο Όλιβερ Τόρες θα ψάξει και θα βρει στην πλάτη της άμυνας της Μπάρτσα τον Ράκιτιτς, ο οποίος θα κάνει την κούρσα από τα αριστερά, θα πατήσει περιοχή και θα στείλει την μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Τερ Στέγκεν γράφοντας το 2-0 στο 85′!

Στο ίδιο λεπτό για την Μπαρτσελόνα, θα περάσει στον αγώνα ο Πουτς αντί του Πέδρι, ενώ στο 90′ θα πάρει χρόνο και ο Τρινκάο, ο οποίος θα μπει στην θέση του Ουμτιτί.

Και στο 90+1′ ο Μπόνο θα συνεχίσει να δίνει τις δικές του απαντήσεις, αποκρούοντας ένα τρομερό χτύπημα του Μέσι, οριακά εκτός περιοχής, στην δεξιά του γωνία, με τον Μαροκινό να εξελίσσεται σε κομβικό παράγοντα για την τελική έκβαση του αγώνα!

Και με αυτή την φάση θα κλείσει και ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε Καταλανούς και Ανδαλουσιανούς, με τους δεύτερους να παίρνουν μεγάλο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του «Καμπ Νου» στην Βαρκελώνη.

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Βιδάλ, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο (Μουνίρ 69′), Χορδάν (Γκούντελ 80′), Φερνάντο, Ράκιτιτς, Σούσο (Τόρες 82′), Εν Νεσίρι (Λ.Ντε Γιονγκ 69′), Γκόμεζ (Ρέκικ 69′).

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Ουμτιτί (Τρινκάο 90′), Μινγκέθα, Φίρπο, Πέδρι (Πουτς 85′), Μπουσκέτς, Φ.Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ.