Η Γιουβέντους πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Coppa Italia καθώς με αυτογκόλ στο 91’ πέρασε από το Artemio Franchi κόντρα στην Φιορεντίνα (0-1).

Η Γηραιά Κυρία πήγε στην έδρα της Φιορεντίνα με 9 απουσίες και για πρώτη φορά με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς στη δική της 11άδα, όμως παρότι δεν έκανε πολλά πράγματα επιθετικά, είχε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Τορίνο. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι με αυτογκόλ στο φινάλε έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό, όπου θα βρίσκονται μία εκ των Μίλαν ή Ίντερ.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τη Γιούβε να δυσκολεύεται να δημιουργήσει.

Το σουτ του Σαπονάρα στο 7’ εξουδετερώθηκε από τον Περίν, ενώ ο Μποναβεντούρα είχε δύο προσπάθειες (15’, 18’) που όμως δεν έφεραν το γκολ.

Η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 26’, όταν ο Ικονέ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι των «μπιανκονέρι».

Ο Τορέιρα απείλησε αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ στο 36΄, με τη φάση αυτή να είναι η τελευταία στο πρώτο μέρος.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, οι «βιόλα» άγγιξαν 1-0, όταν ο Ικονέ βγήκε τετ α τετ αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Ακολούθησαν άλλη μία προσπάθεια του Γάλλου (53’) αλλά και μία του Καστροβίλι (55’), που σταμάτησαν στον Περίν, με τη Γιουβέντους να έχει την πρώτη της καλή στιγμή στο 56ο λεπτό.

Ο Βλάχοβιτς επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Τερατσιάνο, όμως ο μέχρι πρότινος συμπαίκτης του έβγαλε σε κόρνερ.

Η εκτέλεση φάουλ του Μπιράγκι στο 58’ δεν ανησύχησε τον Περίν, με τις φάσεις να μειώνονται όσο περνούσαν τα λεπτά. Ένα σουτ του Κουαδράδο στο 78’ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Τερατσιάνο, με το ματς να οδεύει για το 0-0.

Μέχρι που στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βενούτι είδε την μπάλα να χτυπά στο σώμα του μετά από μπαλιά από τα δεξιά και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας μία ανέλπιστη νίκη στη Γιούβε και βυθίζοντας στην θλίψη την Φλωρεντία…

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Φιορεντίνα (Β. Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Οντριοθόλα (46’ Βενούτι), Μιλένκοβιτς, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Καστροβίλι (84’ Ντάνκαν), Τορέιρα, Μποναβεντούρα, Ικονέ (84’ Γκονσάλες), Πιόντεκ (65’ Καμπράλ), Σαπονάρα (65’ Σότιλ).

Γιουβέντους (Μ. Αλέγκρι): Περίν, Ντε Σίλιο, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Πελεγκρίνι, Αρτούρ, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κεν (59’ Μοράτα), Βλάχοβιτς, Ακέ (46’ Κουαδράδο).