Η Ίντερ χρειαζόταν τουλάχιστον δύο γκολ, ήταν κατώτερη των περιστάσεων, με την Γιουβέντους να παίρνει εύκολα την ισοπαλία με 0-0 και να προκρίνεται στον τελικό του Coppa Italia.

Ο Κόντε δεν έκανε ποτέ την ομάδα του επιθετική αγνοώντας το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2) και οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν εύκολα το μηδέν, ενώ ήταν και οι πιο απειλητικοί.

Αγώνας:

Η Γιουβέντους πήρε ισχυρό προβάδισμα πριν μία εβδομάδα στο Μιλάνο, όταν και επικράτησαν με 2-1, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της Ίντερ, που δεν έχει τους δύο Χιλιανούς (Σάντσες και Βιντάλ).

Οι “Μπιανκονέρι” μπήκαν στην αναμέτρηση με σκοπό να πιέσουν ψηλά και να πιάσουν στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα, αναλώνοντας τα πρώτα λεπτά σε μεγάλες κατοχές.

Μετά το πρώτο σοκ, οι φιλοξενούμενοι έπραξαν το ίδιο και μεγάλο μέρος του πρώτου μέρους κύλησε με υψηλό ρυθμό και τέμπο, όμως χωρίς την μεγάλη φάση.

Τα αίματα άναψαν όταν ο Λαουτάρο φάνηκε να ανατρέπεται πριν εκτελέσει από πλεονεκτική θέση, με τους παίκτες να πετάνε την μπάλα εκτός για να δει την φάση το VAR, ενώ ο Κόντε ήταν σε έξαλλη κατάσταση.

Εν τέλει, δεν υπήρχε απολύτως τίποτα και ο Αργεντίνος ήταν αυτός που έκανε φάουλ, χάνοντας μία σπουδαία στιγμή στο 10′.

Όσο πέρναγε η ώρα, οι “Νερατζούρι” πάταγαν καλύτερα και έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο, κερδίζοντας αρκετές στημένες μπάλες, από τις οποίες δεν αξιοποίησε καμία.

Την πρώτη επέμβαση του αγώνα έκανε ο Χαντάνοβιτς στο 42′, όταν και ο Ρονάλντο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του, χωρίς κάποιον ιδιαίτερο κίνδυνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς μεγάλη φάση, με τον Χακίμι να απειλεί πρώτος, δοκιμάζοντας με το κακό του πόδι εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν.

Το παιχνίδι κυλούσε ήρεμα παρά το υψηλό τέμπο, με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται και να κρατάνε το προβάδισμα πρόκρισης με σχετική άνεση.

Οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε πολλές κατοχές, όμως κάθε φορά που έφταναν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, δεν είχαν την σωστή επιλογή για να απειλήσουν με αξιώσεις τον Μπουφόν.

Τα λεπτά προχωρούσαν και φτάναμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την εικόνα να μην αλλάζει και το εισιτήριο να σφραγίζεται για την Γιουβέντους.

Η εικόνα δεν άλλαξε εκεί, με το τέμπο να ηρεμεί και την ομάδα του Πίρλο να παίρνει πανηγυρική πρόκριση, που ήρθε λόγω της μεγάλης επικράτησης στο πρώτο παιχνίδι.

Κίτρινες: Νταρμιάν (13′), Σάντρο (25′), Πέρισιτς (65′), Μπρόζοβιτς (73′)

Γιουβέντους (Πίρλο): Μπουφόν, Σάντρο, Ντεμιράλ, Ντε Λιγκτ, Ντανίλο, Μπερναντέρσκι (62′ ΜακΚένι), Ραμπιό, Μπεντανκούρ, Κουαδράδο (82′ Κιελίνι), Ρονάλντο, Κουλουσέφσκι (87′ Κιέζα)

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (65′ Κολάροφ), Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Νταρμιάν (58′ Πέρισιτς), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Χακίμι, Έρικσεν (65′ Σένσι), Λαουτάρο, Λουκάκου