Με γκολ του Μπαρέλα στο 15′ η Ίντερ έκαμψε την αντίσταση της Γιουβέντους (1-0) και προκρίθηκε για δεύτερη διαδοχική σεζόν στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας όπου και θα υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Ίντερ για κούπα έστειλε σπίτι τη Γιουβέντους και περιμένει αντίπαλο στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας! Οι «νερατζούρι» επικράτησαν 1-0 της ομάδας του Τορίνο και μετά το 1-1 του πρώτου ματς θα πάνε να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στις 24 Μαϊου.

Πρώτος αποκλεισμός για τη «μεγάλη κυρία» από την Ίντερ σε ημιτελικά μετά από πέντε προκρίσεις εναντίον της. Ο Ντιμάρκο σκόρερ για τους Μιλανέζους που πανηγύρισαν την παρθενική τους νίκη τη φετινή σεζόν κόντρα στην ομάδα του Αλέγκρι, μετά από δύο ήττες και μια ισοπαλία.

Το ματς:

Το παιχνίδι στο «Μεάτσα» ξεκίνησε με την Ίντερ να πιέζει και να έχει την κατοχή, τη στιγμή που η Γιουβέντους είχε κυρίως παθητικό ρόλο. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους «νερατζούρι» ήρθε στο 3’ με τον Μπαρέλα να συγκλίνει και να κάνει τη σέντρα όμως ούτε ο Τζέκο ούτε ο Λαουτάρο Μαρτίνες μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας.

Η ομάδα του Μιλάνου, μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Ο Μπαρέλα υποδέχθηκε την μπάλα και με αδιανόητη κάθετη πάσα βρήκε τον Ντιμάρκο που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Πέριν για το 1-0. Μάλιστα η ομάδα του Ιντζάγκι, λίγο έλειψε στο 21’ να κάνει το 2-0 όμως το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες πέρασε λίγο άουτ.

Η πρώτη απειλή από τη Γιουβέντους ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Σέντρα του Άλεξ Σάντρο από τα αριστερά, εξαιρετική κεφαλιά του Ντε Σίλιο με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η τελευταία σπουδαία ευκαιρία του πρώτου μέρους προήλθε από «μπιανκονέρο» πόδια. Ατομική ενέργεια του Κόστιτς που εξαπέλυσε «φαρμακερό» σουτ με το δεξί εκτός περιοχής όμως ο Ονάνα που ήταν σε ετοιμότητα απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με την Γιουβέντους να ανεβάζει ωστόσο την απόδοση της κερδίζοντας μέτρα στο χορτάρι του «Μεάτσα». Στο 50′ ο Λοκατέλι απείλησε τον Ονάνα με μακρινό σουτ με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα να αποκρούει, ενώ στο 67′ η Ίντερ απάντησε με τον Ντάμφρις να κάνει μια από τις γνωστές του κούρσες από τη δεξιά πτέρυγα, όμως ο Λαουτάρο Μαρτίνες, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το γύρισμα του Ολλανδού.

Οι «νερατζούρι» έξι λεπτά αργότερα έχασαν τη μεγαλύτερη τους ευκαιρία με τον Περίν, να σταματάει ενστικτωδώς το σουτ του Μχιταριάν από το σημείο του πέναλτι. Η τελευταία απειλή από την πλευρά της Γιουβέντους προήλθε έπειτα από την κάθετη πάσα του Μίλικ στον Κιέζα, την οποία ανέκοψε ο Ονάνα καθαρίζοντας με έγκαιρη έξοδο.