Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπορεί σε τρεις ημέρες να γίνεται 36 ετών, όμως η δίψα για τίτλους παραμένει ίδια και με δύο προσωπικά γκολ, έδωσε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην Γιουβέντους για τον τελικό του Coppa Italia, επικρατώντας με 2-1 της Ίντερ.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν, όμως ο Πορτογάλος σούπερ σταρ ήταν ξανά εκεί, φτάνοντας τα 22 γκολ σε 23 αγώνες στην φετινή σεζόν, ενώ είναι έτοιμος να πατήσει τα 36 έτη.

Ένα ματς με ελάχιστες φάσεις, σκληρό παιχνίδι, ειδικά στο τέλος, με τον διαιτητή να χαρίζει αρκετές κίτρινες, ενώ απορεί κανείς πως δεν είχαμε αποβολή. Ένα σκορ που τα αφήνει όλα ανοιχτά για την ρεβάνς, όπου εκεί θα μάθουμε μία από τις δύο φιναλίστ.

Αγώνας:

Όπως ήταν αναμενόμενο, η αφετηρία του αγώνα βρήκε διστακτικές τις δύο ομάδες, που έψαχναν τα πατήματα τους, και τα πρώτα λεπτά ήταν άκρως αναγνωριστικά.

Στην πρώτη φάση του αγώνα, οι “Νερατζούρι” ευτύχησαν να προηγηθούν, με τον Σάντσες να κλέβει την μπάλα, να τροφοδοτεί τον Μπαρέλα και η σέντρα αυτού να βρίσκει τον Λαουτάρο, που εκτέλεσε εύστοχα στο 9′, πριν τον προλάβει ο Ντε Λιχτ.

Αυτό το γκολ δεν βοήθησε να δούμε φάσεις στην συνέχεια, μέχρι το 22ο λεπτό, όταν και ο Κουαδράδο ανατράπηκε από τον Γιανγκ. Αρχικά, την παράβαση δεν την έδωσε ο Καλβαρέσε, αλλά με την βοήθεια του VAR, δόθηκε.

Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και, ως συνήθως, δεν αστόχησε, με τον Χαντάνοβιτς να πέφτει στην αντίθετη πλευρά.

Ο Μπαστόνι θέλησε να κλέψει λίγη από την δόξα του Γιανγκ, καθώς γύρισε πολύ άσχημα την μπάλα στον Χαντάνοβιτς, ο Ρονάλντο πρόλαβε να την κλέψει και δεν λάθεψε σε κενή εστία, για την ολική ανατροπή, μόλις στο 35′.

Εκτός από τα γκολ, ελάχιστα είδαμε στο πρώτο μέρος και τα αμυντικά λάθη ήταν αυτά που έφεραν τρία τέρματα σε ένα 45λεπτο, κάτι εντελώς περίεργο για όσους το παρακολουθούν.

Η Ίντερ βγήκε από τα αποδυτήρια με σκοπό να βγάλει αντίδραση και να βρει την ισοφάριση, κυριαρχώντας στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας ως μόνη φάση ένα σουτ του Γιανγκ, που μπέρδεψε τον Μπουφόν, όμως αποσιώπησε τον κίνδυνο.

Αρκετές οι προσπάθειες των παικτών του Κόντε, που έψαχναν με μακρινά σουτ να απειλήσουν τον Μπουφόν, ενώ μόνο ο Νταρμιάν σπατάλησε την μοναδική καλή ευκαιρία στο 69, όταν και πλάσαρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, με τον Ιταλό κίπερ να έχει απάντηση.

Το τελευταίο 20λεπτο ήταν διαδικαστικό, με τους γηπεδούχους να μην καίγονται για την ισοφάριση, γνωρίζοντας πως υπάρχει επαναληπτικός, ενώ και οι “Μπιανκονέρι” βολεύτηκαν, φυσικά με αυτό το σκορ, που τους δίνει προβάδισμα για την πρόκριση.

Κίτρινες: Ντεμιράλ (14′), Γιανγκ (26′), Σάντρο (32′), Βιντάλ (38′), Ρονάλντο (45+3′), Ντε Λιχτ (47′), Αρτούρ (87′), Σάντσες (90+2′), Μοράτα (90+5′)

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Νταρμιάν, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (86′ Πιναμόντι), Γιανγκ (66′ Πέρισιτς), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (86′ Σένσι), Βιδάλ (73′ Έρικσεν), Λαουτάρο, Σάντσες

Γιουβέντους (Πίρλο): Μπουφόν, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ντεμιράλ, Σάντρο, Μπερναρντέσκι (70′ Ντανίλο), Μπεντανκούρ (77′ Αρτούρ), Ραμπιό, ΜακΚένι (90′ Κιελίνι), Κουλουσέφσκι (90′ Κιέζα), Ρονάλντο (77′ Μοράτα)