Η Νάπολι δεν τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Σπέτσια και χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο, για να επικρατήσει με 4-2 και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Coppa Italia.

H ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, έκανε… πάρτι στο πρώτο 45λεπτο και αυτό, της ήταν αρκετό για τη νίκη πρόκριση. Ο Κουλιμπαλί έκανε το 1-0 στο 8ο λεπτό και στο 20’, ο Λοθάνο έκανε το 2-0, δίνοντας από νωρίς πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Οι «Παρτενοπέι» όμως συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, κάνοντας το 3-0 με τον Πολιτάνο στο 30’ και δέκα λεπτά αργότερα, ήρθε ο Έλμας για το 4-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Αναμενόμενα, ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σπέτσια (που στη φάση των 16 είχε αποκλείσει με το εντυπωσιακό 0-3 τη Ρόμα) να μειώνει σε 4-1 με τον Γκιάσι στο 71’ και στο 75’, να κάνει το 4-2 με τον Ακάμπορα.