Η Μαρσέιγ κατάφερε να μπλοκάρει τη Ρεν στο «Βελοντρόμ» και να τη νικήσει με 1-0, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του φετινού Κυπέλλου Γαλλίας!

Νική-πρόκριση στους «16» του φετινού Κυπέλλου Γαλλίας πανηγύρισε η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε 1-0 της Ρεν στο κατάμεστο «Βελοντρόμ»!

Οι Μασσαλοί είχαν για πρωταγωνιστή τους τον Ματέο Γκεντουζί, ο οποίος σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 59ο λεπτό και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαλινόφσκι, ενώ στο 18′ ο Ταβάρες σούταρε με δύναμη δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Άφαντη επιθετικά η Ρεν, με τη μαρσέιγ να παίρνει το προβάδισμα στο 59 με τον Γκεντουζί και στη συνέχεια να κρατάει την κατοχή της μπάλας, διαχειριζόμενη σωστά το πλεονέκτημά της. Οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν στα τελευταία λεπτά, με τον Ασινιόν να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 81′, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε με μακρινό σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Λόπες, με το 1-0 να παραμένει.