Ισόπαλο δίχως τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το ματς του Αστέρα Βλαχιώτη με την Ρόδο, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στον Νότιο όμιλο της Football League.

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Αστέρας Βλαχιώτη και Ρόδος. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ελάχιστες καλές φάσεις, με την Ρόδο να είναι αυτή, η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, σ΄αντίθεση με τους Λάκωνες που είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Ωστόσο η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου παρά το γεγονός, ότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων απείλησε μόλις δύο φορές την εστία του Φαρμάκη. Αρχικά στο 6΄ με την κεφαλιά του Τσίπρα που απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Λακώνων και εν συνεχεία στο 31΄ με το σουτ του Σερέντιουκ να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Φαρμάκη. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 82΄ με το σουτ του Σκεντεράι, δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε… Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ρόδος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπαξεβάνου με κόκκινη κάρτα. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Λάκωνες πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ, ωστόσο παρά τις προσπάθειες τους δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του ματς.