Με τον Ραντάλ Κόλο Μουανί να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε (2 γκολ) η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε εύκολα της Ουνιόν Βερολίνου με 2-0 και πήρε την πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Με πρωταγωνιστές τους Γκέτσε και Κόλο Μουανί η Άιντραχτ νίκησε 2-0 την Ουνιόν Βερολίνου και πήρε την στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας και θα βρει αντίπαλο μια εκ των Στουτγκάρδη Νυρεμβέργη.

Οι «αετοί» μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μόλις στο 5ο λεπτό απείλησε με όμορφο σουτ ο Κόλο Μουανί όμως ήταν σε ετοιμότητα ο Γκριλ και απέκρουσε. Στο 11′ ύστερα από εξαιρετική ασίστ με τακουνάκι του Γκέτσε, ο Γάλλος στραικερ σκόραρε και άνοιξε το σκορ του αγώνα. Ένα λεπτό μετά το ίδιο έργο με τους ίδιους πρωταγωνιστές Γκέτσε ασίστ, Κόλο Μουανί γκολ και 2-0 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 19ο λεπτο ο Μπορέ με προβολή σκόραρε όμως ύστερα από χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Άτυχος ξανά στο 27′ ο Κολομβιανός αφού το σουτ που έκανε κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Ύστερα από αυτό έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού και η Άιντραχτ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός, αφού η ομάδα του Γκλάσνερ είχε ένα ασφαλές σκορ δεν απείλησε καθόλου, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν χώρους μήπως ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0, χωρίς αποτέλεσμα. Οι μόνες αξιοσημείωτες φάσεις ένα φάουλ του Γιουράνοβιτς λίγα μέτρα άουτ από την εστία του Τραπ και στο 83ο λεπτό κοντινό σουτ του Λέβελινγκ απέκρουσε ο Γερμανός τερματοφύλακας της Άιντραχτ.