Μετα τις Λεβερκούζεν και Κολωνία, η Χέρτα Βερολίνου αποκλείστηκε κι αυτή απ το κύπελλο Γερμανίας απ τον πρώτο γύρο, καθώς έχασε απ την Μπραουνσβάιγκ με 6-5 στα πέναλτι.

Μετά από ένα χορταστικό ματς που έληξε 2-2 στη κανονική διάρκεια και 4-4 στην παράταση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η Μπραουνσβάιγκ έκανε την έκπληξη επικρατώντας με 6-5.

Οι πρωτευουσιάνοι έδειξαν να απλοποιούν τα πράγματα από νωρίς, όταν πήραν «κεφάλι» με δύο γκολ διαφορά πριν το ημίχρονο χάρις στα τέρματα των Σέλκε (10′) και Μαολιντά (42′).

Η Μπραουνσβάιχ αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσα με τα γκολ των Μπέχρεντ (63′) και Λάουμπερμπαχ (66′).

Στην παράταση ο Φεράι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (91′), όμως η Χέρτα το… γύρισε ξανά μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τα γκολ των Τουσάρ (103′) και Λουκεμπάκιο (106′).

Στο 118′ ο Χένιγκ ισοφάρισε ξανα σε 4-4 κι οδήγησε τις δύο ομάδες στα πέναλτι, όπου «μίλησε» η ψυχραιμία των παικτών της Μπραουνσβάιχ, που επικράτησαν με 6-5 και πήραν το «εισιτήριο» για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου.