Η «μικρή» Βικτόρια Κολωνίας… άντεξε 20’ απέναντι στη Μπάγερν, έχοντας και ακυρωθέν γκολ, με τους «νέους» Τελ και Χράφενμπερχ να πρωταγωνιστούν στην πρόκριση της ομάδας του Μονάχου με 5-0.

Το… συναπάντημα της Βίκτορια Κολωνίας με τη Μπάγερν Μονάχου, για τον πρώτο γύρο του φετινού Κυπέλλου Γερμανίας, ήταν εξ ορισμού δύσκολο. Με το τελικό 0-5 να το επιβεβαιώνει, τελικά!

Η παρουσία 50.000 θεατών και το «ψυχωμένο» ξεκίνημα των γηπεδούχων, που είδαν μάλιστα να ακυρώνεται γκολ του Χάντλε για οφσάιντ, στο 20ο λεπτό, άφησαν μια… οσμή έκπληξης.

Ωστόσο, οι Βαυαροί δεν σκόπευαν να την πατήσουν ξανά όπως πέρυσι και πρόπερσι και να… χαιρετήσουν πρόωρα την δεύτερη τη τάξει εγχώρια διοργάνωση.

Ο νεοφερμένος Χράφενμπερχ έκανε το 0-1 στο 35’, μετά από ωραίο συνδυασμό των Κίμιχ, Γκνάμπρι και Μίλερ. Ένα ακόμα φετινό μεταγραφικό απόκτημα της Μπάγερν, ο Τελ, πέτυχε το 0-2 με… γκολάρα από ασίστ του σκόρερ στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου ημιχρόνου…

Με την ψυχολογία της Βικτόρια Κολωνίας στα… Τάρταρα και τους φιλοξενούμενους να είναι «σεσημασμένοι» στο να διαλύουν αντιπάλους, συν την διαφορά δύο κατηγοριών, μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε… μονόπρακτο!

Ο αμαρκάριστος Μανέ έκανε το 0-3 στο 53’, ακολούθησαν οι χαμένες ευκαιρίες των Τελ και Μουσιάλα, ενώ ο δεύτερος σκόραρε τελικά στο 67ο λεπτό, από ωραία ενέργεια του Μίλερ.

Ο Γκορέτσκα πέρασε αλλαγή στο αμέσως επόμενο λεπτό και ήταν αυτός που «υπέγραψε» το τελικό 0-5 στο 82’, στέλνοντας τη Μπάγερν στην κλήρωση της 4ης Σεπτεμβρίου, για τον δεύτερο γύρο.