Η Ντόρτμουντ έκανε πάρτι για ένα ημίχρονο, “καθάρισε” εκεί την υπόθεση και επικράτησε με 4-1 της Λειψίας, κατακτώντας παράλληλα το πέμπτο Κύπελλο Γερμανίας και πρώτο μετά τη σεζόν 2016-17.

Σάντσο και Χάαλαντ είχαν τεράστια κέφια, σημείωσαν και τα τέσσερα γκολ των Βεστφαλών και υπέγραψαν μία τρομερή εμφάνιση, για να έρθει με σχετική άνεση η κούπα.

Από την άλλη, οι “Ταύροι” μπορεί να είχαν περισσότερες φάσεις, με τις περισσότερες να μην είναι επικίνδυνες, όμως η αναποτελεσματικότητα τους έκανε ξανά την εμφάνιση της, και αρκέστηκαν στο γκολ της τιμής και το 4-1.

Αγώνας:

Οι δύο ομάδες έχασαν το πρωτάθλημα από την Μπάγερν Μονάχου, με τους Βεστφαλούς μάλιστα να παλεύουν για την τετράδα και την έξοδο στο Champions League. Έτσι, το DFB Pokal ήταν το μόνο τρόπαιο που μπορούσαν να διεκδικήσουν και οι δύο.

Ο Νάγκελσμαν έχει ήδη γνωστοποιήσει πως από το καλοκαίρι θα αναλάβει τους Βαυαρούς και αυτό το ματς ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για να αποχαιρετήσει με τον πρώτο του τίτλο.

Από την άλλη, ο Τέρζιτς συμπλήρωσε σήμερα πέντε μήνες ως υπηρεσιακός τεχνικός και είναι ξεκάθαρο πως είχε και αυτός την ευκαιρία για την πρώτη του κούπα.

Παρ’ ότι οι “Ταύροι” έδειχναν να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά, ένα κλέψιμο και μία υποδειγματική αντεπίθεση οδήγησε στο προβάδισμα της Ντόρτμουντ από το 5ο λεπτό.

Η μπάλα έφτασε στον Σάντσο και ενώ δεν είχε και τις καλύτερες προυποθέσεις, έφερε τη μπάλα στο δεξί και και εκτέλεσε με υποδειγματικό πλασέ τον Γκουλάσι για το 1-0.

Αυτό το γρήγορο γκολ άλλαξε τις ισορροπίες, με τους, τυπικά, φιλοξενούμενους να πατούν πολύ καλύτερα και να ανταπεξέρχονται πολύ καλά στην πίεση.

Οι παίκτες του Νάγκελσμαν αδυνατούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις, παρά την προσπάθεια να κλέψουν μπάλες ψηλά.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό με το γρήγορο γκολ, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις, δίνοντας αρκετό υλικό για να απολαύσουμε έναν όμορφο τελικό.

Ο Χάαλαντ είχε άλλη άποψη όμως και θέλησε να βάλει από νωρίς την ομάδα του σε ξεκάθαρο ρόλο φαβορί, διπλασιάζοντας τα τέρματα της στο 28′.

Ο Νορβηγός μπήκε στην περιοχή και παρά την προσπάθεια του Ουπαμεκανό, τον γκρέμισε και άλλαξε πόδι, πλασάροντας για το 2-0 στον αβοήθητο Γκουλάσι.

Η Ντόρτμουντ δεν έκανε καμία τρομερή εμφάνιση, ούτε ήταν πολύ καλύτερη, όμως εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τους χώρους που βρήκε, και με την ποιότητα που έχει μεσοεπιθετικά, προηγήθηκε με δύο γκολ πριν το μισάωρο.

Για να βρούμε την πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 39′. Από πολύ ωραία συνεργασία, ο Όλμο τροφοδότησε τον Σόρλοθ, όμως το διαγώνιο σουτ αυτού κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπούρκι.

Και λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στην ανάπαυλα, ο Σάντσο θέλησε να τελειώσει την υπόθεση πριν από αυτήν, κάνοντας το 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 45+1′.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος με σκοπό να βρει γρήγορο γκολ και να ξεκινήσει για την μεγάλη ανατροπή, και λίγο έλειψε να το πετύχει στο 46ο λεπτό με τον Ενκουνκού, όμως το οριζόντιο δοκάρι έσωσε τον Μπούρκι.

Η προειδοποίηση των “Ταύρων” ήρθε στο 71′, με το δοκάρι να σταματάει εκ νέου τον Φόρσμπεργκ, όμως ο Όλμο είχε τον τρόπο ένα λεπτό αργότερα, πλασάροντας έξω από την περιοχή και δίχως να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Μπούρκι για το 3-1.

Αυτό το γκολ πείσμωσε ακόμα περισσότερο την Ντόρτμουντ, που μυριζόταν “αίμα” σε κάθε αντεπίθεση και σε μία τέτοια, ο Χάαλαντ θέλησε να κλέψει το βραβείο του MVP από τον συμπαίκτη του Σάντσο, σκοράροντας επίσης για δεύτερη φορά στο 87′.

Ο Νορβηγός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Άγγλο επιθετικό, και παρ’ ότι γλίστρησε, κατάφερε να εκτελέσει, μπερδεύοντας παράλληλα τον Γκουλάσι και διαμορφώνοντας το 4-1.

Τα τελευταία λεπτά ήταν άκρως διαδικαστικά, με την Λειψία να χάνει κάθε ελπίδα για την ανατροπή, που ήταν εξαρχής δύσκολη, με βάση και την εικόνα του αγώνα.

Κίτρινες: Τσαν (15′), Μπέλινγχαμ (25′), Ουπαμεκανό (45+1′), Νταχούντ (50′), Όλμο (81′), Σάντσο (81′)

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Καμπλ (62′ Φόρσμπεργκ), Σάμπιτσερ, Χαϊνταρά (70′ Χένρικς), Όλμο, Μουκιέλε (62′ Λάιμερ), Χι-Τσαν (46′ Ενκουνκού), Σόρλοθ (46′ Πόουλσεν)

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Μπούρκι, Γκερέιρο, Χούμελς, Ακάντζι, Πίζτσεκ, Τσαν, Μπέλινγχαμ (46′ Αζάρ), Σάντσο (89′ Μενιέ), Νταχούντ (74′ Ντιλέινι), Ρόις (90+2′ Μπραντ), Χάαλαντ (90+1′ Ρέινα)