Ο Καρίμ Αντεγέμι πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Ντόρτμουντ στη νίκη πρόκριση επί της Μόναχο 1860 στον 1ο γύρο του DFB-Pokal.

Η Ντόρτμουντ έκανε πρεμιέρα στη φετινή σεζόν, μέσω του 1ου γύρου του DFB-Pokal, όπου με έφυγε με νίκη 3-0 απέναντι στη Μόναχο 1860.

Ο Έντιν Τέρζιτς έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Μπορούσια χρησιμοποιώντας όλα τα όπλα του στην επίθεση, πλην του Σεμπαστιάν Αλέ που βρίσκεται στα πιτς με σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Δύο από τους τρεις επιθετικούς σκόραραν στο 1ο ημίχρονο, με τον Καρίμ Αντεγέμι να κάνει το 3-0 στο 35ο λεπτό με το πρώτο τέρμα του ως παίκτης της Ντόρτμουντ. Το πρώτο γκολ της σεζόν πάντως σημείωσε ο Ντόνιελ Μάλεν στο 8′ και ενδιάμεσα σκόραρε ο Τζουντ Μπέλιγχαμ.