Ο Αστέρας Τρίπολης αντιμετώπισε τον Πανσερραϊκό σε μια φιλική αναμέτρηση και νίκησε με 3-1.

Φιλική νίκη επί του Πανσερραϊκού πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας με 3-1. Ένα ματς που διεξήχθη ώστε οι Αρκάδες να διατηρήσουν τον ρυθμό τους από τα επίσημα παιχνίδια αλλά και να πάρουν ευκαιρίες ποδοσφαιριστές οι οποίοι ως τώρα είχαν λιγοστό χρόνο συμμετοχής.
Μάλιστα, οι νεαροί Σγουρής και Προύντζος έκαναν εξαιρετικές εμφανίσεις, όπως και οι Κανελλόπουλος, Ιγκλέσιας, με τον Μπαράλες να βρίσκει δίχτυα και να… ζεσταίνεται για το πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου του φιλικού, ωστόσο ο Αστέρας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό με ωραίο πλασέ που έκανε ο Προύντζος, ο οποίος αγωνίζεται στην Κ19 των Αρκάδων.
Το 2-0 για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έκανε στο 45’ ο Ματίας Ιγκλέσιας από κοντά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπαρτόλο. Κάπως έτσι οι Αρκάδες πήγαν στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.
Με φόρα μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας αφού στο 47’ ο Κανελλόπουλος έκανε την σέντρα και ο Μπαράλες με πλασέ έγραψε το 3-0. Ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι στο 82’ όταν ο Αντζουλάς ανέτρεψε τον Σοφιανό, αλλά ο Σγουρής, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο, απέκρουσε την εκτέλεση του Μούργου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τελικά στο 87’ σε 3-1 με τον Μασκανάκη.
Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατεί 3-1 στη φιλική αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό στο «Θ. Κολοκοτρώνης».