Σε ένα από τα μεγάλα παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής του νεοσύστατου Nations League, η Αγγλία υποδέχτηκε την «νέα» Ισπανία του Λουίς Ενρίκε.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή αντάξιο των δύο ομάδων και μόλις στο 11ο  λεπτό η Αγγλία άνοιξε το σκορ με τον Μάρκους Ράσφορντ μετά από πολύ όμορφη πάσα του Άλι.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, οι «Φούριας Ρόχας» αντέδρασαν και ισοφάρισαν με το πολύ όμορφο σουτ του Σαούλ Νίγκεζ από την γωνία της περιοχής. Η Ισπανία ήταν ανώτερη στο ματς και πήρε το προβάδισμα με τον Ροντρίγκο στο 32΄ , με το 1-2 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία ήταν πολύ ανώτερη και έχασε πολύ καλή στιγμή με τον Αλκάνταρα στο 55΄. Το σουτ του Σαούλ στο 61΄ , έδιωξε δύσκολα ο Πίκφορντ. Στο 81΄ ο Ντε Χέα έβγαλε πολύ δύσκολα την κοντινή προσπάθεια του Ράσφορντ. Ένα λεπτό αργότερα, το σουτ του Κέιν πέρασε μόλις άουτ.

Οι Άγγλοι πίεσαν, αλλά το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος με τους Ισπανούς να παίρνουν μία σπουδαία νίκη και να μπαίνουν με το δεξί στη νέα διοργάνωση.