Ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση η Ελλάδα έπειτα από την νίκη της επί της Κύπρου με 2-1!

Σε υποτονικούς ρυθμούς ξεκίνησε το ματς αυτό η Εθνική μας. Ωστόσο πολύ γρήγορα στο πρώτο ημίχρονο όλοι όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι έμειναν μουδιασμένοι όταν στο 18΄ ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 1-0.

Παρ’ όλα αυτά μέσα σε δέκα λεπτά το χαμόγελο που έσβηνε από τα πρόσωπα των φιλάθλων της Ελλάδας, επέστρεψε με γκολ του Μήτρογλου. Στο 24′ ο Λαΐφης κάνει λάθος το οποίο και εκμεταλλεύτηκε έξυπνα ο Έλληνας παίκτης και με ένα ωραίο γύρισμα και τελείωμα πέτυχε την ισοφάριση.

Η αντίδραση της Εθνικής στο γκολ των γηπεδούχων δεν έμεινε εκεί. Ένα λεπτό αργότερα ο Φορτούνης κερδίζει κόρνερ και νικώντας στον αέρα τον Αρτυματά, ο Τζιόλης με κεφαλιά κάνει το 1-2 για την Ελλάδα πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ σε επτά ματς.

Λίγο αργότερα ο Μάνταλος χάνει ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς και να σκοράρει αλλά δεν εκτελεί φτάνοντας κοντά στο τέρμα και δίνει πάσα στον αντίπαλο. Σε δεύτερο χρόνο, μπλοκάρεται και σουτ του Μήτρογλου. Οι Κύπριοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά την Ελλάδα εκτός από ένα σημείο στο 36’ κι έτσι οι Έλληνες πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Τοροσίδης χάνει μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ στο 47’. Η Εθνική μας είναι πιο δυναμική και τρία λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου κερδίζει την ευκαιρία, με μια κούρσα πλησιάζει το τέρμα, εκτελεί αλλά εκτελεί το πλασέ πιεσμένος και δεν μπορεί να σκοράρει.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κινείται πιο απειλητικά και για ένα δωδεκάλεπτο δημιουργούνται ευκαιρίες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 57’ ο Μήτρογλου κάνει ωραία κίνηση και σουτάρει αλλά η μπάλα βρίσκει δοκάρι. Πλέον από το 60’ και μετά η Εθνική μοιάζει κουρασμένη και η Κύπρος ισορροπεί το παιχνίδι.

Μέχρι και το 93′ όπου ακούστηκε το σφύριγμα της λήξης η Ελλάδα “έπαιξε” με τη φωτιά και οι Κύπριοι δεν ήθελαν και πολύ για να ισοφαρίσουν. Τελικά η Εθνική πήρε την πολυπόθητη νίκη!