Με γκολ από Μασούρα-Γιακουμάκη η Εθνική έκανε την δουλειά στο Δουβλίνο με την Ιρλανδία (0-2) και πάει σε «τελικό» πρόκρισης με την Ολλανδία!

Απέναντι σε έναν σκληρό, τραχύ, ωμό αντίπαλο η γαλανόλευκη επιστράτευσε την εξυπνάδα, την μεθοδικότητα, την αποτελεσματικότητα.

Δύο γκολ από Γιακουμάκη και Μασούρα έβαλαν από νωρίς τις βάσεις, η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ πήρε την νίκη επί της Ιρλανδίας (0-2) και περιμένει την Ολλανδία την Δευτέρα σε ένα ακόμα παιχνίδι do or die, που με νίκη μπορεί να την φέρει στο +6 από τους «οράνιε» και αγκαλιά σε επιστροφή στην τελική φάση Euro, μετά από 12 χρόνια!

Σπουδαία αγωνιστική βραδιά για την Ελλάδα που όχι μόνο έκανε το αγωνιστικό της καθήκον στην Ιρλανδία αλλά είδε και τη Γαλλία να της κάνει το… χατήρι και να νικά την Ολλανδία με 2-1 στο Άμστερνταμ και έτσι η Εθνική μας πάει για όλα για όλα με τους Οράνιε τη Δευτέρα στην OPAP Arena διεκδικώντας έτσι τις ελπίδες πρόκρισής της μέσω του ομίλου.

Η Ελλάδα μπορεί να μην είχε καλό ξεκίνημα ωστόσο στη συνέχεια πιστοποίησε την ανωτερότητά της απέναντι στην Ιρλανδία.

Στην Ιρλανδία ο Μπαζούνου ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Ν. Κόλινς, Ντάφι και Σκέιλς, άξονας με Ντόχερτι και Ογκμπένε έξω δεξιά και έξω αριστερά αντίστοιχα και εσωτερικά οι Μπράουνι και Κάλεν και πίσω από τον φορ Φέργκιουσον οι Σμολμπόουν και Νάιτ.

Για την Ελλάδα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βλαχοδήμος και στην άμυνα οι Τσιμίκας, Ρέτσος, Μαυροπάνος και Ρότα. Στο κέντρο τοποθετήθηκαν οι Κουρμπέλης, Μάνταλος και Μπακασέτας και μπροστά οι Πέλκας, Μασούρας και Γιακουμάκης.

Η Ελλάδα στο πιο μεγάλο μέρος του α’ ημιχρόνου ήταν ανώτερη των Ιρλανδών. Έτσι δικαιώθηκε αγωνιστικά και στο τέλος του πρώτου 45λεπτου με μία πολύ καλή της επίθεση. Μεγάλη μπαλιά του Μάνταλου στον Γιακουμάκη που γύρισε τη μπάλα στον Πέλκα και από εκεί πήγε στον Μασούρα ο οποίος με τη μία έκανε το 0-2 στις καθυστερήσεις.

Στο 2ο 45λεπτο η Εθνική μας έχασε και άλλες καλές στιγμές για γκολ. Ο Πέλκας ήταν ο παίκτης που έχασε 2η μεγάλη φάση στον αγώνα. Αυτό έγινε στο 53′ όταν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και σούταρε έξω. Στο 60′ ο Νάιτ δοκίμασε το πόδι του με σουτ που πέρασε εκτός εστίας.

Στο 66′ και λίγο μετά την είσοδό του ο Χατζηγιοβάννης είχε σουτ στα σώματα. Στο 74′ ο Ιωαννίδης είχε μία κεφαλιά λίγο άουτ για να απειλήσει και αυτός. Στο 77′ οι Ιρλανδοί είχαν ένα σουτ με τον Φέργκιουσον που ήταν απελπιστικά άστοχο.

Προς το τέλος του αγώνα και μετά το 80′ οι Ιρλανδοί έβγαλαν καλές στιγμές. Στο 82′ ο Μασούρας απομάκρυνε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ντόχερτι. Στο 83′ υπήρξε και πολύ καλή προσπάθεια του Ρόμπινσον ενώ ο Βλαχοδήμος είχε 2 καλές επεμβάσεις. Ο Πογέτ για να ενισχύσει τα μετόπισθεν έβαλε και άλλον στόπερ, τον Κουλιεράκη, για να έχει έτσι διάταξη με μία 5-4-1 ενώ για μία στιγμή υπήρξε ένα μπέρδεμα με τις αλλαγές της Ελλάδας, που φάνηκε να λύνεται μετά. Το τελικό σκορ, το 0-2 δεδομένα ήταν δίκαιο βάσει της διαφοράς των 2 ομάδων.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Μάνταλος, Κουρμπέλης (64′ λ.τρ. Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (87′ Σιώπης), Πέλκας (64′ Χατζηγιοβάννης), Μασούρας (87′ Κουλιεράκης) και Γιακουμάκης (70′ Ιωαννίδης).