Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε με 1-0 στην Λάρνακα από την Κύπρο, όμως έχει εξασφαλίσει ήδη την πρωτιά του ομίλου της.

Πρώτο ματς που δέχθηκε γκολ, πρώτο ματς που δεν σκόραρε, πρώτη ήττα για την Εθνική Ελλάδας. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ ηττήθηκε με 1-0 από την Κύπρο στην Λάρνακα σε ένα αποτέλεσμα που δεν επηρεάζει την κατάσταση του ομίλου, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει εξασφαλίσει την πρωτιά.

Το ματς

Η πρώτη μεγάλη φάση της αναμέτρησης ήρθε στο 4ο λεπτό, με τον Δουβίκα να αποτυγχάνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα εξ επαφής με το κεφάλι. Ένα φάουλ του Μπακασέτα στο 6’ ήταν παντελώς άστοχο, όπως και το σουτ που επιχείρησε δέκα λεπτά αργότερα.

Ακολούθησε ένα εκρηκτικό δίλεπτο, που έφερε το 1-0 για την Κύπρο! Ο Λοΐζου απέτυχε στο 16’ να νικήσει από πλάγια θέση τον Βλαχοδήμο, όμως δευτερόλεπτα πιο μετά η μπαλιά-τρύπα του Κάστανου έβγαλε τετ α τετ τον Τζιωνή, που με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ελληνική απάντηση λίγο έλειψε να έρθει στο 20’, όταν ο Πέλκα έστειλε την μπάλα πάνω στον Παναγή από πολύ κοντά, με μία νέα ολιγωρία των Χατζηδιάκου-Μαυροπάνου στο 23’ να επιτρέπει στον Σωτηρίου να βγει μόνος απέναντι στον Βλαχοδήμο, που όμως τον σταμάτησε βγάζοντας σε κόρνερ.

Ο ρυθμός εν συνεχεία έπεσε, με την κεφαλιά του Πέλκα που κατέληξε στην αγκαλιά του Παναγή στο 43’ να αποτελεί την τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με γκολ για την Κύπρο που δεν μέτρησε ποτέ λόγω χεριού του Κάστανου, ωστόσο εν συνεχεία ο ρυθμός ήταν μάλλον πεσμένος – με εξαίρεση μία ωραία επέμβαση Τσιμίκα σε μπαλιά που προοριζόταν για τον Λοΐζου (48’).

Αυτό άλλαξε απότομα στο 63’, όταν ο Μασούρας μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και είδε τον Ρομπέρζ να κόβει το γύρισμά του διώχνοντας σε κόρνερ, η εκτέλεση του οποίου κατέληξε σε φοβερό σουτ Φούντα που σταμάτησε με τη βοήθεια του δοκαριού ο Παναγή!

Στο 72’, ο Κύπριος τερματοφύλακας προφύλαξε εκ νέου το προβάδισμα της ομάδας του αποκρούοντας το κοντινό σουτ του Ιωαννίδη μετά από μεγάλο λάθος του Κάστανου, ενώ στη μοναδική φορά που νικήθηκε, από σουτ του Φούντα στο 87’, είδε το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Κάπως έτσι, το 1-0 δεν άλλαξε, με την Κύπρο να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Κύπρος (Τ. Κετσπάγια): Παναγή, Ανδρέου, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Λοΐζου (59’ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Κυριάκου, Ιωάννου (75’ Αντωνιάδης), Κάστανος (75’ Γκόγκιτς), Τζιωνής (64’ Καρώ), Σωτηρίου (75’ Κακουλλής).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Εφραίμ, Χριστοφή, Παναγιώτιου, Παπουλής, Κορέα.

Ελλάδα (Γκ. Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Σιώπης (46’ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (77’ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας, Μπακασέτας (59’ Ιωαννίδης), Πέλκας (77’ Χατζηγιοβάνης), Δουβίκας (46’ Φούντας).

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Κυριακόπουλος, Ρότα, Παπανικολάου, Γούτας, Κουλιεράκης.

Διαιτητής: Κουλμπάκοφ

Βοηθοί: Ζιουκ, Μασλιάνκο

4ος: Ντμιτριέου