Ναι, το Βέλγιο έκανε το καθήκον του και σε ένα λασπωμένο γήπεδο νίκησε 3-4 τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη σε ένα απίστευτο παιχνίδι, επιτρέποντας πλέον στην Εθνική μας ομάδα να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση του  ομίλου και υπό προϋποθέσεις να πάμε στα μπαράζ για το Μουντιάλ. Στο ματς σκόραραν επτά διαφορετικοί παίκτες και μοίρασαν ασίστ επίσης έξι διαφορετικοί ποδοσφαιριστές!

Στο 4’ ο Μενιέ που είναι δεξί μπακ, αλλά σκοράρει ακατάπαυστα λες και είναι σέντερ φορ, εκμεταλλεύτηκε πάσα του Αζάρ και έκανε το 0-1. Οι Βέλγοι έχασαν την ευκαιρία για δεύτερο γκολ και στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέσα σε ένα δεκάλεπτο, καθώς ο Μεντούγιανιν ισοφάρισε στο 30’ και ο Βίστσα έκανε το 2-1 στο 39’ μετά από παιδικό λάθος του Φερτόνχεν!

Ευτυχώς το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καλό για τους Βέλγους. Μπήκαν από την αρχή επιθετικά και στο 58’ ισοφάρισαν με τον Μπατσουαγί, ενώ μάλλον τυχαία πήραν το προβάδισμα με τον Φερτόνχεν στο 69’. Με το σκορ στο 2-3 όλα έδειχναν ιδανικά για την Εθνική μας ομάδα, έχαναν ευκαιρίες οι Βέλγοι για τέταρτο γκολ, αλλά στο 82’ ο Ντούμιτς ισοφάρισε και το ματς έγινε προσωρινά δραματικό…

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, το Βέλγιο εκμεταλλεύτηκε μία κόντρα και ο Καράσκο έκανε το 3-4 για να «σκοτώσει» για τα καλά τους Βόσνιους που πλέον δεν είχαν κουράγια για νέα ανατροπή.

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Ντούμιτς, Βίστσα (71΄Χαΐροβιτς), Βράνιες, Σούνιτς, Κολάζινατς, Μπέσιτς (62’ Γιάγιαλο), Μεντουνιάνιν (75’ Ιμπίσεβιτς), Λούλιτς, Ντούλιεβιτς, Τζέκο.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Φερτόνχεν, Ντε Μπρούινε, Φελαϊνί (29’ Ντενκόνκερ), Αζάρ, Καράσκο (86’ Τσαντλί), Μέρτενς, Μπατσουαγί.