Μπορεί να μην ήταν καλή, μπορεί να μην έβγαλε πολλές φάσεις αλλά είναι ΕΔΩ! Η Ελλάδα με γκολάρα του Μήτρογλου πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στους Ούγγρους και έφτασε τους 6 βαθμούς στις 3 πρώτες αγωνιστικές!

Η Εθνική μας ομάδα υποδέχθηκε την Ουγγαρία στο μισοάδειο Ολυμπιακό Στάδιο, ψάχνοντας μια σπουδαία νίκη για την τρίτη αγωνιστική του νεοσύστατου Nations League, με σκοπό να «ρεφάρει» την ήττα από τους Μαγυάρους στη Βουδαπέστη.

Οι Έλληνες μπήκαν καλύτερα και στο πρώτο πεντάλεπτο προσπάθησαν να παίξουν με κάτω τη μπάλα και να βγάλουν κάποια φάση. Ωστόσο, από εκεί και έπειτα σταμάτησαν την πίεσή του με την Ουγγαρία να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Στο 10ο λεπτό ο Βάργκα προσπάθησε να αιφνιδιάσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Μπάρκα, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε δύσκολα στη γωνία του.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σάλαι πρόλαβε τον Μανωλά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Το μακρινό σουτ του Κάλμαρ στο 22′ μπλόκαρε και πάλι ο Μπάρκας. Η Εθνική δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, με τον Φορτούνη να μην μπορεί να δημιουργήσει και τους Μπακασέτας και Πέλκα περισσότερο να «μπερδεύονται» στα άκρα.

Έξι λεπτά αργότερα οι Ούγγροι βρήκαν ακόμα μια φάση, με τον Βάργκα να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα έπειτα από καλή εκτέλεση φάου από τα πλάγια. Το ματς δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό, με τον διαιτητή να είναι εξαιρετικά σχολαστικός σταματώντας πολύ συχνά τη ροή του παιχνιδιού.

Στο 45′ η Ελλάδα είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιμίκα να μπαίνει όμορφα από αριστερά έπειτα από πάσα του Μπακασέτα, αλλά να μην μπορεί τελευταία στιγμή να κάνει καλό γύρισμα και να κερδίζει απλά ένα κόρνερ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε πολύ φυσιολογικά στο 0-0, με την ομάδα του Σκίμπε να προβληματίζει τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο «κρύο» ΟΑΚΑ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Σάλαι έχασε σπουδαία ευκαιρία, με την κεφαλιά του να φεύγει μόλις άουτ. Στο 51′ ο Φορτούνης βρέθηκε μόνος του έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

Εν τω μεταξύ, στην ανάπαυλα ενώ η ομάδα μας ΦΩΝΑΖΕ ότι δεν είχε παίκτες στα φτερά της επίθεσης, ο Γερμανός τεχνικός έβαλε τον Αλέξανδρο Τζιόλη στη θέση του Κουρμπέλη, παρότι στη συνέχεια ο πολύπειρος μέσος βοήθησε αρκετά με το ήρεμο και κάθετο παιχνίδι του.

Στο 64′ και ενώ ο Μίχαελ Σκίμπε είχε δώσει ήδη το χαρτάκι για αλλαγή του Μήτρογλου με τον Κουλούρη, η Ελλάδα βρήκε τη στιγμή της! Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε από αριστερά μια χαμηλή σέντρα, με την μπάλα να ξανάρχεται σε αυτόν με τη δεύτερη να είναι εξαιρετική και τον Κώστα Μήτρογλου να στέλνει με άψογη κεφάλια τη μπάλα στα δίχτυα του Γκουλάσι, αφού νωρίτερα είχε κάνει άλμα, τουλάχιστον μισό μέτρο πάνω από τον Ορμπάν, που απλά έμεινε και θαύμασε την τρομερή του εκτέλεση!

Το γκολ έδωσε αέρα και ψυχολογία στην Ελλάδα, που ανέβασε την απόδοσή της, χάνοντας Καλή στιγμή με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου στο 73′. Όπως ήταν φυσικό, οι παίκτες του Ρόσι προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά η «γαλανόλευκη» άμυνα ήταν πολύ σταθερή και κράτησε ως το τέλος το μεγάλο τρίποντο με το «χρυσό» γκολ του Μήτρογλου. Μάλιστα ο Λάζαρος έκανε στις καθυστερήσεις ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά το «έβγαλε» δύσκολα ο Γκουλάσι.

Πλέον, η Ελλάδα στρέφει το βλέμμα της στο παιχνίδι της Δευτέρας, όπου θα ταξιδέψει στην Φιλανδία για το πολύ κρίσιμο ματς κόντρα στην πολύ δυνατή ομάδα του Τέεμου Πούκι!

Ελλάδα: Μπάρκας, Τσιμίκας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Μπακάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Πέλκας, Μπακασέτας, Φορτούνης, Μήτρογλου
Ουγγαρία: Γκουλάσι, Κάνταρ, Φιόλα, Όρμπαν, Νάγκι, Ζαλάι, Κάλμαρ, Κλαϊνχάισλερ, Βάργκα, Σάλαϊ, Μπέσε