Στον όγδοο όμιλο των αποψινών αγώνων του Europa League η Μπάτε Μπόρισοφ κέρδισε την Κολωνία με τελικό 1-0 ενώ ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε από την Άρσεναλ με 1-0.

Μπάτε Μπόρισοφ-Κολωνία: 1-0

Σε δυναμικούς ρυθμούς ξεκίνησε το ματς με ισάξια κατοχή της μπάλας και από τις δύο ομάδας με όπως και ευκαιρίες να σκοράρουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι Γερμανοί πίεσαν αρκετά τους γηπεδούχους και μέσα στο πρώτο μισό του αγώνα δημιούργησαν ωραίες φάσεις και προσπάθησαν να φτάσουν στη μικρή περιοχή αλλά δεν έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φάνηκαν να έχουν καλύτερο ρυθμό και αυτό επαληθεύτηκε στο 55’ με τον Αλεξέι Ρίος να ανοίγει το σκορ υπέρ της ομάδας του πετυχαίνοντας το1-0. Για τη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του αγώνα το παιχνίδι κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και χωρίς να να σημειωθεί άλλο γκολ.

Ερυθρός Αστέρας-Άρσεναλ: 0-1

Στα «ίσα» η αναμέτρηση των «ερυθρόλευκων» της Σερβίας με την Άρσεναλ σε ένα ματς με τους γηπεδούχους να κοντράρουν αρκετά τους «κανονιέρηδες». Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η περισσότερη δράση εξελίχθηκε στο κέντρο του γηπέδου ενώ στο 15’ η Άρσεναλ έχασε ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα όπως και αργότερα περίπου στο 35’ ο Σρνιτς έχασε την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Για τη συνέχεια του ματς και λίγο πριν τη λήξη, ενώ σχεδόν φαινόταν πως το σκορ θα ήταν ισόπαλο ο Ζιρούντ πετυχαίνει γκολ για την Άρσεναλ στο 85′ πετυχαίνοντας το τελικό 0-1.