Η ΑΕΚ πέταξε ένα ημίχρονο, έμεινε με δέκα στις αρχές του δεύτερου και πέρασε μία από τις χειρότερες ευρωπαϊκές βραδιές της, καθώς γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Ζόρια.

Τα μεταξύ τους παιχνίδια ήταν must win για τους γηπεδούχους, όμως αυτό δεν το απέδειξαν για δεύτερη φορά. Ήταν η καλύτερη ομάδα, όμως δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες και πλήρωσε τα λάθη της άμυνας.

Ήταν γνωστό πως η απώλεια του Μάνταλου θα φαινόταν στο χορτάρι, αλλά δεν περιμέναμε και σε τέτοιο βαθμό. Η γνωστή ρήση λέει πως αν δεν βάζεις γκολ, θα το πληρώσεις και αυτό είδαμε στο ΟΑΚΑ.

Η “Ένωση” ελπίζει πλέον σε ένα θαύμα, σαν αυτό των Χριστουγέννων, για να συνεχίσει στην διοργάνωση, και μπορεί να αποχαιρετήσει από σήμερα, ανεπίσημα, το Europa League.

Αγώνας:

Η ΑΕΚ έκανε δύσκολη την ζωή της στο Europa League μετά την ήττα με 3-0 από την Μπράγκα και πήγε στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Ζόρια με μόνο στόχο την δεύτερη νίκη.

Αυτό φάνηκε και από τα πρώτα λεπτά, καθώς οι παίκτες του Καρέρα πήραν από την αρχή την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Λιβάγια να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Σεβτσένκο με διαγώνιο σουτ.

Ακολούθησε μία μεγάλη δυσκολία να απειλήσει ιδιαίτερα ξανά το αντίπαλο τέρμα η “Ένωση”, παρά την καθολική της υπεροχή.

Ο κύριος τρόπος επιθέσεων ήταν σέντρες και μακρινά σουτ, που δεν ανησύχησαν στο ελάχιστον τον Σεβτσένκο.

Οι Ουκρανοί αρκέστηκαν να περιμένουν πίσω από την μπάλα και ένα κλέψιμο, που θα δημιουργούσε προϋποθέσεις αντεπίθεσης.

Μία τέτοια στιγμή ήρθε στο 41′, όταν ο Τσιγκάνικς έφτασε μέχρι την περιοχή, όμως το σουτ πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.

Το πρώτο μέρος έληξε με ελάχιστες ευκαιρίες και την ΑΕΚ να αδυνατεί να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Ζόρια. Η απουσία του Μάνταλου ήταν το λιγότερο εμφανής στα πρώτα 45 λεπτά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς ο Σάκχοβ αποβλήθηκε στο 48′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για αγκωνιά, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα, σε μια κρίσιμη καμπή.

Παρά την αποβολή, η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και απείλησε με Τάνκοβιτς, στο 52′.

Δεν έφτανε η κόκκινη, ήρθε και το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 61′ να ολοκληρώσει τον εφιάλτη. Ο Αθανασιάδης υπολόγισε λάθος σε σέντρα από τα αριστερά και ο Γκρόμοβ πρόλαβε να βγει μπροστά, με δύο προσπάθειες, μπήκε με την μπάλα στα… δίχτυα.

Από μία φάση από το πουθενά, ο Σβάρνας άγγιξε την ισοφάριση, καθώς σε μια στραβοκλωτσιά αντί για σέντρα, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σεβτσένκο, στο 68′.

Ακολούθησε και ένα δεύτερο γκολ για την Ζόρια, όταν ο Καμπάεβ έκανε ένα τρομερό σουτ και έβαλε τίτλους τέλους στο ματς από το 75′.

Φυσικά, η ψυχολογία άλλαξε, όμως ο Λιβάγια είχε μία ευκαιρία στο 84′ να μειώσει και να δώσει νέο ενδιαφέρον, αλλά δεν μπόρεσε ούτε σε αυτή τη φάση, να σημαδέψει εντός εστίας, με γυριστό σουτ.

Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Νούνοβ ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Γιουρτσένκο έδωσε διαστάσεις θριάμβου, σε μία ιστορική βραδιά για την ομάδα του.

Κίτρινες: Βερνίντουμπ (49′), Τάνκοβιτς (49′), Σιμόες (55′), Σβάρνας (70′)

Κόκκινες: Σάκχοβ (43′, 49′)

ΑΕΚ (Καρέρα): Αθανασιάδης, Μπακάκης (65′ Γαλανόπουλος), Σβάρνας (83′ Βασιλαντωνόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοβ, Σιμόες, Κρίστισιτς, Τάνκοβιτς (65′ Ανσαριφάρντ), Λιβάγια

Ζόρια (Σκρίπνικ): Σεβτσένκο, Φαρόνοβ, Βερνίντουμπ, Άμπου Χάνα, Τσίγκανικς, Ιβανισένια, Κοτσέργκιν (82′ Λούνο, Γιουρτσένκο, Καμπάεβ, Γκρόμοβ, Γκλάντκι (63′ Ναζαρίνα)