Η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα της Μόλντε στη Νορβηγία με το τελικό 3-0 και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Προκρίθηκαν Βιγιαρεάλ και Χόφενχαϊμ.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η Άρσεναλ πάτησε γκάζι και σκόραρε 2 φορες κόντρα στη Μόλντε και πήρε την πρόκριση για την φάση των «32» του Europa League, ενώ έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Η Μόλντε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Σινιάν να βγαίνει σε κενή εστία στο δεύτερο δοκάρι αλλά η προβολή που έκανε δεν ήταν καλή και η μπάλα κατέληξε στον Ρούναρσον, που βρισκόταν στη άλλη γωνία του τέρματος. Από την άλλη πλευρά, η Άρσεναλ απειλούσε μόνο με τον Πέπε, χάνοντας δύο ευκαιρίες (17΄, 20΄) με τη μία να τη μπλοκάρει ο Λίντε και την άλλη να καταλήγει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν να απειλούν με τον Ιβοριανό, που αρχικά στο 49΄ εξαπέλυσε σουτ εξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση (50΄) ήρθε και το γκολ για τους Άγγλους, με τον Πέπε να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι στο Europa League. Από εκεί και έπειτα τα πράγματα έγιναν πιο απλά και η Άρσεναλ σκόραρε και δεύτερο γκολ, με τον Γουίλοκ να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Ρέις Νέλσον να κάνει το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπαλογκάν στο 83΄ , που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο πριν από λίγο.

9ος όμιλος

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν η Βιγιαρεάλ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, με την ομάδα του Γιώργου Δώνη και τα «κίτρινα υποβρύχια» να κάνουν ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το σκορ άνοιξε για τη Βιγιαρεάλ ο Μπαένα στο 45΄, με τους Ισραηλινούς να ισοφαρίζουν με την αρχή του δεύτερου μέρους (47΄) με τον Πέσιτς. Στο άλλο ματς του ομίλου η Σίβασπορ πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό κόντρα στη Καραμπάκ με 3-2 και έμεινε στο κόλπο της πρόκρισης.

Βιγιαρεάλ 10
Μακάμπι 7
Σίβασπορ 6
Καραμπάκ 0

12ος όμιλος

Στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκε μαθηματικά και η Χόφενχάιμ που επικράτησε της Λίμπερετς με 1-0, χάρη σε γκολ του Μπάουμγκάρτνερ στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ματς του ομίλου ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε τη Γάνδη με σκορ 2-0 και βρέθηκε με το ενάμιση πόδι και αυτή στην επόμενη φάση.