Τέλος στην πορεία της Έστερσουντ στο Europa League έβαλε η Άρσεναλ που επικράτησε με 3-0 μέσα στη Σουηδία και θα είναι στους «16» του Europa League.

Το εμπόδιο της Έστερσουντ, που φέτος κατάφερε να εντυπωσιάσει στην Ευρώπη, αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ο οποίος κατέβασε μια φρέσκια ενδεκάδα (πέντε αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς της Premier League).

Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν μόλις στο 13’ να ανοίξουν το σκορ με τον Μονρεάλ, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή και λανθασμένη απόκρουση του Κεϊτά και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος είχε την ατυχία να σκοράρει σε βάρος της ομάδας του.

Ήταν μια σέντρα του Μικιταριάν από δεξιά που έστειλε την μπάλα στο σώμα του Έλληνα κεντρικού αμυντικού και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κι έτσι έφτασαν και σ’ ένα τρίτο γκολ. Ο Εζίλ έπαιξε εξαιρετικά το «1-2» με τον Μικιταριάν και τελείωσε ο ίδιος τη φάση με ωραίο σουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία τους να σημειώσουν τουλάχιστον ένα τέρμα για να αποζημιώσουν με αυτό τον τρόπο τους οπαδούς τους, όμως ο Οσπίνα είχε διαφορετική άποψη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα απέκρουσε πέναλτι του Πέτερσον κι έτσι το 3-0 υπέρ της Άρσεναλ δεν άλλαξε. Όπως φυσικά δεν άλλαξε και η σχεδόν σίγουρη (αν δεν συμβεί κάτι απίθανο) πρόκριση των «κανονιέρηδων» στους «16» του Europa League.