Η Φράιμπουργκ έκανε το τρία στα τρία στον όμιλο του Ολυμπιακού (2-0 την Ναντ), την ώρα που η Μπέτις έκανε μεγάλη ανατροπή στο Ολίμπικο στο 1-2 επί της Ρόμα.

Πλώρη για πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Europa League έβαλε η Φράιμπουργκ που επέβαλλε την ανωτερότητα της απέναντι στην Ναντ.

Οι Γάλλοι άντεξαν για ένα ημίχρονο, ωστόσο το γκολ που δέχθηκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Κιερέχ (48’) τους χάλασε τα σχέδια και επέτρεψε στους Γερμανούς να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η Φράιμπουργκ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Γκρίφο και με το 2-0 έφτασαν στους 9 βαθμούς, την ώρα που τα καναρίνια έμειναν στους τρεις.

Στο Λονδίνο, η Άρσεναλ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ που υποτάχτηκε στην ανωτερότητα των κανονιέρηδων, ενώ παρά την καλή προσπάθεια η ΑΕΚ Λάρνακας δεν απέφυγε την ήττα στο Σουκρού Σαράτσογλου από την Φενερμπαχτσέ με 2-0.

Το ματς της ημέρας όμως έγινε στο Ολίμπικο. Η Ρόμα προηγήθηκε της Μπέτις με πέναλτι του Ντιμπάλα, όμως η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι με εντυπωσιακή ανατροπή και γκολ του Λουίς Ενρίκε στο τέλος πήρε την μεγάλη νίκη με 1-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των βραδυνών αγώνων του Europa League έχουν ως εξής: