Η Μπάγερ Λεβερκούζεν και η Μπέτις είχαν εύκολο βράδυ, επικρατώντας των Σέλτικ (4-0) και Φερεντσβάρος (3-1), ενώ η Μαρσέιγ έμεινε στο 0-0 με τη Γαλατασαράι.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έκανε περίπατο στο Celtic Park της Γλασκώβης κόντρα στην Σέλτικ του Γιακουμάκη και άρχισε εξαιρετικά τους ομίλους του Europa League αφού διπλασίασε τις νίκες του και βρίσκεται στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Μέσα σε δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη αφού είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης με τους Ινκαπία και Βίρτζ (25′, 35′) να διαμορφώνουν το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η γερμανική ομάδα δεν είχε όρεξη για… αστεία και οι Αλάριο (με πέναλτι στο 58′), Αντλί στο 94ο λεπτό ουσιαστικά χάρισαν τον θρίαμβο απέναντι στη Σέλτικ του Ποστέκογλου. Τέλος ο Παναγιώτης Ρέτσος πήρε σχεδόν 15′ συμμετοχής καθώς μπήκε ως αλλαγή του Παουλίνιο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ρεάλ Μπέτις αγχώθηκε αφού παρά το γρήγορο προβάδισμα με τον Φεκίρ (17′) ισοφαρίστηκε στο 44ο από τον Ουζούνι. Ωστόσο η Φερεντσβάρος στάθηκε άτυχη αφού ο Βίνγκο πέτυχε αυτογκόλ στο 76′ μετά από γύρισμα του Φεκίρ, με τον Τέγιο στο 95ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 3-1 και έτσι Μπέτις – Λεβερκούζεν είναι συγκάτοικοι στην κορυφή του ομίλου.

Όλα τα αποτελέσματα:

Μαρσέιγ – Γαλατασαράι

Λάτσιο – Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0 (13′ Μπάσιτς, 38′ Πάτριτς)

Μπράγκα – Μίντιλαντ 3-1 (55′, 90+5′ Γκαλένο, 62′ Χόρτα, – 19′ Εβάντερ)

Λουντογκόρετς – Ερυθρός Αστέρας 0-1 (64′ Κανγκά)

Σέλτικ – Λεβερκούζεν 0-4 (25′ Χινκαπιέ, 35′ Βιρτς, 58΄πεν. Αλάριο, 90+5′ Αντλί)

Φερεντσβάρος – Μπέτις 1-3 (44′ Ουζούνι – 17′ Φεκίρ, 76′ Γκουαρδάδο, 90+5′ Τέγιο)

Γουέστ Χαμ – Ραπίντ Βιέννης 2-0 (29′ Ράις, 90+5′ Μπενραχμά)

Γκενκ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-3 (10′ Ιβάνουσετς, 45+3′, 67′ πεν. Πέτκοβιτς)