Η Μίλαν τα χρειάστηκε για τα καλά κόντρα στην Ρίο Άβε, χρειάστηκε ένα πέναλτι στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας (2-2) και μερικές δεκάδες εκτελέσεις στη ρουλέτα για να αποκλείσει τους Πορτογάλους και να μπει στους ομίλους. Σαρωτική η Τότεναμ που έκανε είσοδο με… 7αρα!

Επέστρεψε στην Ευρώπη, «έστω» και στο Europa League και με αυτόν τον τρόπο η Μίλαν, η οποία μετά τις Σάμροκ και Μπόντο/Γκλιμτ, απέκλεισε και την Ρίο Αβε με 100% αγχωτική πρόκριση στα πέναλτι στην Πορτογαλία. Οι Rossoneri παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές από τον Στέφανο Πιόλι και έκαναν κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, όμως με τρομερό σουτ του Αλέξις Σαλεμάκερς στην επανάληψη, φάνηκε ότι εξασφαλίζουν την παρουσία στους ομίλους.

Ομως καμία σχέση. Με γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Ζεράλδες, η Ρίο Αβε ισοφάρισε και στο πρώτο λεπτό της παράτασης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ζέλσον (2-1). Ευτυχώς για την Μίλαν, στο 120’ πήρε πέναλτι για καθαρό χέρι, ο Τσαλχάνογλου ισοφάρισε (2-2) για να ακολουθήσει μια ατέλειωτη ψυχοφθόρος διαδικασία. Σε αυτή, χρειάστηκαν 24 εκτελέσεις για να κριθεί η πρόκριση, με τους Πορτογάλους να έχουν τρεις ευκαιρίες να περάσουν αλλά να τις χάνουν όλες.

Ιδιος δρόμος και για την Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο που βομβάρδισε με 5-2 την Μακάμπι Χάιφα, με τον Κέιν να κάνει χατ-τρικ, τον Λο Σέλσο να βάζει δύο γκολ και οι Λούκας Μόουρα, Ντέλε Αλι, ένα. Από τα άλλα ματς, ξεχωρίζει η πρόκριση της Ρέιντζερς με 2-1 κόντρα στην Γαλατασαράι, ενώ την Σκωτία θα εκπροσωπήσει στη διοργάνωση και η Σέλτικ που λύγισε εκτός την Σαράγεβο (0-1). Αποκλεισμός για την Κοπεγχάγη από την Ριέκα (0-1) και για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας (1-4 από την Λασκ Λιντς).